Ali Koç’tan flaş “yabancı hakem” açıklaması

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, "Yabancı hakem konusunda utanırım, üzülürüm demiştim. Ama bıçak kemiğe öyle bir dayandı ki çoğunluk isterse buna da sıcak gözle bakmak lazım" dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Trabzonspor deplasmanı dönüşünde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Koç, “1-2 ay içinde alacağımız öyle önemler var ki, bütün soru işaretlerini minimize edecek, insani hatadır denilecek önlemleri hemen gündeme sokabiliriz” dedi. 

Hakem hatalarının tamamen sistemsel bir sorunun sonucu olduğuna vurgu yapan Koç, “Bu böyle devam edemez. Geçen sezon Konyaspor maçında da hakkımız yenmişti ve sesimizi çıkarmadık, yine aynı hakem. 11’e 11 bu maçı kaybetmemiz, 3 puanı kaybetmemiz imkansıza yakındı. Çok motive hazırdık. 23 dakika gördünüz. Başka liglerde oynatılan bir pozisyonu burada büyük şevkle sarı kart vermesi, sahadaki vücut lisanı, bizim oyuncularımıza olan yaklaşım tarzı ile rakibimize olan yaklaşımı insana çok şey sorgulattırıyor. Maçtan sonra özetleri de izleyebildik. Maçtan sonra olup bitenleri de takip ettikten sonra bu daha netleşiyor. Valencia’ya çizgide bir hareket var, sarı kart verse olay yatışacak, iki oyuncu birbirine giriyor ve iki sarı kart çıkıyor. 23’üncü dakikadan sonra maç bitti. Maç 10-12’ye dönüştü. Biz Fenerbahçe olarak hakkımızı korumak zorundayız. Bu camia hakkını korumayı iyi bilir. Ben bir şey söylerken büyük resmi konuşmaya çalışıyorum. Adil rekabet geldiğinde en büyük faydayı Fenerbahçe sağlayacak. En çok hakkı yenen kulüp olarak en çok faydayı biz sağlayacağız. 100 milyar TL’ye yakın bahis oynanıyor. Bununla alakası var mı sonuna kadar araştırılmalı. FETÖ hala bu işin içinde mi? En derin noktasına kadar bakılmalı. Fenerbahçe taraftarı gece buraya geliyorsa, bizler 3 Temmuz’daki ruh haline dönüp kendi hakkımızı kendimiz korumak zorundayız diyorsak burada büyük bir sıkıntı var. Benim gibi sakin ve yapıcı bir adam, futbolun çıkarları için mücadele eden bir insan bu noktaya geliyorsa bunun dibine inilmesi lazım. Federasyon başkanı demiyorum, MHK başkanı demiyorum sistemin kendini keşfederek icat etmesi lazım” açıklamasında bulundu.

“Şeffaf Bir Yapı Kurulması Gerekiyor”

Şeffaf bir yapı için çalışmalar yaptıklarını ve önlemler aldıklarını belirten Koç, “Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Ağaoğlu. Hepimizi o temsil ediyor. Tüm kulüplerin rahatsız olduğu hakem camiası hakkındaki rahatsızlık iletildi. Çarşamba günü bir toplantı daha var. İki taraf isimler belirleyecek ve komisyon kurulacak. Kısa vadede, orta vadede ve önümüzdeki yıllarda mantıkla anlaşılması güç sistemin nasıl en doğru şekilde dizayn edileceğiyle ilgili çalışmalar yapılacak. Öyle bir noktaya geldik ki bunun derinlemesine incelenmesi gerekiyor. O nedenle bir çalıştay yapılacak. Herkesi anında değiştiremeyeceğinize göre yeni yapısal önlemler ve uygulamalar, sistemler, adına ne derseniz deyin hakem atamalarının, puanlarının, gözlemci atamalarının ve puanlamalarının şeffaf bir şekilde yapılmasına kadar camiada ahbap çavuş ve akrabalık ilişkilerini temizleyene kadar bir dizi önlemlerin alınması gerekiyor. 1-2 ay içinde alacağımız öyle önemler var ki, bütün soru işaretlerini minimize edecek, insani hatadır denilecek önlemleri hemen gündeme sokabiliriz” diye konuştu.