Kış geldi, pandemi gitmiyor, rakamlar yüksek

Maske kullanımına daha az dikkat edilmesi ve mevsim geçişi nedeniyle grip salgınında geçen yıla göre ciddi bir artış yaşanıyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Geçtiğimiz yıl neredeyse görülmeyen grip, doktorların yeniden gündeminde. Grip ve Covid-19 belirtilerinin sıklıkla karıştırıldığına ve bu durumun da pandeminin yaygınlaşmasına sebep olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Corona olmadan aşı yaptırılması ve belirtiler ortaya çıktıktan sonra ise ayırıcı tanı için PCR testi yaptırılması şart” uyarısında bulunuyor.

Güncel coronavirüs verilerine göre, 14 Ekim Perşembe günü verilerine göre son 24 saatte 30 bin 709 kişinin testi pozitif çıktı, 203 kişi vefat etti, iyileşenlerin sayısı 26 bin 461 oldu. Son 24 saatte 362 bin 217 Covid-19 testi yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı yaptırmayan gençlerin hastaneye yatışlarında artış olduğunu açıkladı. Koca, sosyal medya hesabından, “Endişe etmeyin. Aşı oranımız yükseliyor, maviye geçen illerimiz artıyor. Tam doz aşı, yakalanmamız durumunda, hastalığı hafif geçirmenizi sağlar. Endişe edin. Maske kullananlar azaldı, soysam mesafe hassasiyeti zayıf. Aşıları henüz eksik çok sayıda insan var.” açıklaması yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda her gün 200 ila 300 bin kişinin bağışıklığını kaybettiğini belirtti. Ceyhan, “Basitçe; her gün 200-300 bin iki doz aşılı kişi bağışıklığını kaybediyor (bu sayı 2 doz Biontech olanlar 6 ayını doldurunca daha çok artacak), oysa biz günde bundan daha az kişiye 2. ve 3. doz aşı yapabiliyoruz” dedi.

*****

“PANDEMİDEN KURTULUŞ İÇİN SON VİRAJ”

Zeki Hozer (Dr.) – Bugünlerde 200’e yakın ölümlü vaka sayıları ve 30 bin civarında seyreden PCR(+) hasta verileri hiç kuşkusuz Halkımızın endişelerini devam ettiriyor. Brezilya ve ABD gibi ülkelerde de günlük ölümler 2200-2800 bandında seyrediyor, günlük yeni tespit edilebilen (+)PCR vaka sayıları da 297 bin ile 1 milyon aralığında.

Halihazırda Dünya’da SARS-CoV-2 enfeksiyonu nedeni ile kaybettiğimiz insan sayısı 4.889.877.Halen hastalığı geçirmekte olanlar 239.963.626. Hastalığı atlatanlar ise 217.306.219. Özetle küresel bağlamda her on bin kişiden birisini kaybetmişiz ve her 16 kişiden birisi de hastalıktan etkilenmiş.

Şimdilik hastalık yeni varyasyon ve mutasyonlarla devam ediyor. Artık baskın varyant ‘delta’ olarak görülüyor. Ama henüz tanımlanmamış olanlar da var.

Çarşamba günü detayları, ülkemiz genelinde 113.183.300 doz aşı yapıldığını gösteriyor. En az iki doz aşı yaptıranların oranı yüzde 75.36. Tek döşe için oran ise yüzde 88.09. Türkiye’de toplam vaka sayısı da 7.182.943. Maalesef 64.264 insanımızı da bu hastalık yüzünden kaybetmiş durumdayız.

Geldiğimiz noktada, hem hastalığı geçiren vatandaş sayısı hem de aşılama oranları, pandemiyi geride bırakmak için az bir zamana ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. 12 yaş üstünde devam eden aşılama çalışmaları aşamalı olarak daha alt yaşlara da inmesi ile toplamda aşılama oranları yüzde 90’lara yaklaştığında ve maske, mesafe, kişisel hijyen uygulamalarının özenle yapıldığı şartlarda ilkbahar ile birlikte pandemisiz günleri karşılamaya hazırlanabiliriz.

Burada da, kritik bir mevsimin eşiğinde olduğumuzun altını çizmek gerek. Covid olmasa bile, kış ayları üst solunum yolarını hedef alan virüsler dahil bir çok mikroorganizmanın sirkülasyonunun söz konusu olduğu aylar. Üstelik, havalar soğuk olduğundan kapalı alanlarda olunacak, bu da enfeksiyonların yayılmasını hızlandıracaktır. Dolayısı ile aşılama çalışmaları yanında maske gibi tedbirler olmazsa olmaz.

Nihayetinde pandemi geride kalırken artık sonrası psikososyal, kültürel, makro ve mikro ekonomik yaraları sarmak için geçecek zamanlar ile ilgili olacaktır.