Hasan Çakır: “Kentsel dönüşüm İzmir için bir zorunluluk”

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kule Yapı Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Onursal Başkanı Hasan Çakır, kentsel dönüşüme dair Gözlem Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu.  İzmir’de kentsel dönüşümün geçekleştirilmesinin zorunluluk olduğuna vurgu yapan Çakır, kentte çok sayıda riskli bölge bulunduğunu, dönüşümün ivedi bir şekilde doğru bir denetleme ile gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çakır, “İnsan doğar büyür yaşar, orta yaşı geçtikten sonra yaşlanmaya başladığında iskelet sistemi çökmeye başlar. Binalar da böyledir. Beton zamanla çürüyor, aşınıyor. Bunların takiplerinin yapılması gerekiyor. Bizim yüksek mühendislerimiz, büyük müteahhitlerimiz var. Ama rant peşinde koşmaktan kimse bu işe aldırış etmiyor. Hangi parti olursa olsun…  Dünyada en çok müteahhit bizde var, parası olan bina yapıyor. Sonra deprem oldu mu yıkılıyor. Japonya’dan örnek alınması gerekiyor. Japonya devamlı sallanıyor ama halk normal yaşamlarına devam ediyor. Para insanların gözünü bürümüş. Müteahhitlerin yaptıkları işin denetiminin sıkılaştırılması gerekiyor. Yapılan işin kontrol edildiği belirtiliyor ama müteahhit cezaevine giriyor. Onaylayanın da suçu yok mu? Daha fazla yapı denetimcinin alınması gerekiyor” diye konuştu.

İzmir’deki en büyük sorunun çarpık kentleşme olduğuna dikkat çeken Çakır, “Her şeyden öte dağınık yerleşimi görüyorsunuz İzmir’de… Riskli bölge çok. Barselona’da evler ip gibi dizilmiş. Sen yapmadın, ben yapmadım. Böyle gitmez bu düzen. Bir yerden başlanılması lazım. O evlerin yıkılması ve güzel evleri insanlara vermek gerekiyor” dedi.

“Sorumlular net ve keskin kararlar almalı”

İnsanların da kentsel dönüşüm anlamında duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Çakır, “Örneğin, binada 5 kişi yaşıyor, Bunların 3’ü kentsel dönüşüme girelim, diğer ikisi girmeyelim diyor. Bu konuya netlik getirmek gerekir. Sorumlu olanların net, keskin kararlar alması lazım” ifadelerine yer verdi. .

Düzenli bir şehirleşme için önerilerde bulunan Çakır, “Halkın binalarında su depoları yok, sığınakları yok, otoparkları yetersiz. Otopark zorunlu denildi; bir arabalık yer yapılıyor, otoparklı yer diye imar veriliyor. Çıkarılan yasa bu olamaz. Bunu ada bazında yıkıp, güzel bir bina yapıp, yeşillendirip, ağaçlandırıp, çocuk parkının yapılması gerekiyor. Binaların altına yer altı otoparkı yapılabilir. Arabalar binanın altına girecek, şehir tertemiz kalacak” şeklinde konuştu.

Konut fiyatlarındaki artışın devam edeceğini dile getiren Çakır, “Şu an bir artış olmadı, sizin gördüğünüz bir alıştırma. Alıştırıyorlar, asıl artış geliyor. Demir korkunç yükseldi. İnşaat malzemeleri fiyatları iki katına çıktı. Bunlar da konut fiyatlarının daha da artış göstereceğini ortaya koyuyor” sözlerine yer verdi.