Babacan’dan iktidara ‘Taliban’ tepkisi

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın Taliban politikasını eleştirdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AKP iktidarının Afganistan politikasını eleştiren Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Taliban Afganistan’da. İlk önce ‘Afganistan’da Kabil Havaalanı’nın savunmasına talibiz’ dedi. Demek ki Taliban düşman ki öyle görüyor ki ‘Ben Kabil Havalimanı’nı korumak istiyorum’ diyor. Aradan iki hafta geçiyor. Taliban Afganistan’daki yönetimi ele geçirince ‘Kabil Havaalanı’nı işletmek istiyorum buna talibim, çünkü Taliban’a meşruiyet kazandırmak lazım’ diyor. 15 gün önce düşman bellediği, kendisine karşı havaalanını savunmak istediklerine 15 gün sonra meşruiyet kazandırmanın derdine düşüyor. Ben hicap duyuyorum. Senin düşmanın mı, yoksa meşruiyet kazandırmak istediğin dostun mu? Bunu açıkla ondan sonra dış politikanı oluştur” dedi.

Partinin Mersin il kongresinde konuşan Babacan, “Şu andaki hükümetin dış politikası yok. Hiçbir konuda bir politikası yok. Dış politika kavga değildir. Sorunları barışçıl yollarla çözmektir dış politika. Dış politikada başarının yolu itibardan geçer. Biz o itibarlı günleri yaşadık, bunun ne anlama geldiğini gördük. Uluslararası arenada maalesef yalnızlaştık. Haklı olduğumuz konularda dahi bizi destekleyen ülke bulamaz olduk. İşte Doğu Akdeniz’de başımıza geldi. ‘Ben onun elini sıkmam, ben onun masasına oturmam, ben onun katıldığı yemeğe gitmem, zalim Sisi’ dedi. Sonra bizim aleyhimize, baktık Mısır-İsrail, Mısır-Rumlar, Mısır-Yunanistan Akdeniz’i ikili anlaşmalarla aralarında bölüşmeye başladılar. Keskin sirke küpüne zarar. Mavi vatan böyle mi korunur. Eğer Doğu Akdeniz’de bizim haklarımız varsa bu haklarımız herkesle kavgalı olarak korunmaz. Bu haklar uluslararası hukukla korunur. Bu arada şu son haftalarda bakıyoruz, Mavi Vatan gündemden düştü. Ne oldu acaba? Bizim gemiler limanlara çekildi. Ne değişti? İnsanın aklına bin türlü şey geliyor. Acaba bu başa baş toplantılarda, gizli toplantılarda, devlet kayıtlarına alınmayan toplantılarda ‘bir sözler mi verildi’ diye aklımıza geliyor. Biden’la görüşüyor, baş başa. Not tutulmuyor, devlet kaydına girmiyor. Putin’le konuşuyor, ülkenin Dışişleri Bakanı heyette yok, baş başa. Üstelik bu görüşmeler diğer ülkelerin mekanlarında yapılıyor. Ben merak ediyorum, soruyorum; Mavi Vatan’a ne oldu? niye ortalık sessizleşti? Acaba sözler mi verildi birilerine merak ediyorum” dedi.

Taliban ile ilgili eleştirilerini de dile getiren Babacan, “Taliban Afganistan’da. İlk önce ‘Afganistan’da Kabil Havaalanı’nın savunmasına talibiz’ dedi. Demek ki Taliban düşman ki öyle görüyor ki ‘Ben Kabil Havalimanı’nı korumak istiyorum’ diyor. Aradan iki hafta geçiyor. Taliban Afganistan’daki yönetimi ele geçirince ‘Kabil Havaalanı’nı işletmek istiyorum, buna talibim, çünkü Taliban’a meşruiyet kazandırmak lazım’ diyor. 15 gün önce düşman bellediği, kendisine karşı havaalanını savunmak istediklerine 15 gün sonra meşruiyet kazandırmanın derdine düşüyor. Ben hicap duyuyorum. Senin düşmanın mı, yoksa meşruiyet kazandırmak istediğin dostun mu? Bunu açıkla ondan sonra dış politikanı oluştur. O gün aklına ne geliyorsa… Dış ilişkilerde kavgadan başka kullandıkları yöntem kalmadı. Nerede bir kavga görseler hemen kollarını sıvayıp yumruk atmaya çalışıyorlar. İçerideki bu kutuplaştırıcı tutum var ya içerde ötekileştirme, taraf tutma, aynı dış politikaya yansıdı” diye konuştu.