Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yerel Basın / İktidar / CHP!..

Basının “Ulusal bazda ‘TV, radyo gazete, dergi olarak çok büyük bir oranda’ iktidarı desteklemesi” galiba yetmiyor. Tiraj ve reytinglerdeki bu büyük fark bile iktidarı tatmin etmiyor.

Yerel basının sesini kısmak için atılan adımlar var. Son olarak “Torba Yasa” ile Meclis’e getirilen “yerel basını, gelir kaynaklarını keserek yok edecek olan” iktidar projesi, görüşmeler sırasında geri çekilmese, yüzlerce gazete kapanacak, binlerce gazeteci işsiz kalacak ve halkın “doğru haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı” çiğnenecekti.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “son dakikada geri çekilen bu adım” için “Yeni düzenlemelerin ayak sesleri” diyerek şunları söylemişti; “Eğer bu gidişata evet dersek alan genişletilecektir. Böyle bir gelişme, yerel gazetelerin Basın İlan Kurumu gelirlerini bitirecektir. Bu da yerel basının iflası anlamına gelecektir!..”

Ankara’da tablo bu iken, CHP Marmaris’te bugün başlayacak bir toplantı tertipledi; Anadolu Buluşması / Yerel Medya’nın Sorunları ve Çözüm Önerileri Yuvarlak Masa Toplantısı” başlığı ile.

Toplantı, yarın sona erecek ve toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak ve “Anadolu Basın / Medya temsilcilerinin sorularını” cevaplayacak.

Programda, “Yerel Basın’ın kürsüde temsil oranı” konusunda tereddüdüm var. Dilerdim ki, “kürsüde Yerel Basının sorunlarını ‘yaşamakta olan’ gazetecilerin sayısı daha çok olmalı, onlar konuşturulmalı” ve Genel Başkan hiç olmazsa “Anadolu’nun bir Cemiyet Başkanı’nı, bir gazete sahibini ve bir gazete üst düzey yöneticisi ile bir emekçi gazeteciyi dinlemeli” idi.

Bilmem ki, yarınki toplantıda “bu” sağlanabilir mi?..

Zira, “onlar” konuşmalarında, “Yerel basının istek ve beklentileri ile nasıl ‘sağlıklı olarak’ ayakta kalabileceğine dair çözüm önerilerini” ortaya koyacaklardır.

İktidarın “yerel basın için düşündüğü ve hayata geçirmeye çalıştığı olumsuz adımlara karşı” Ana Muhalefet Partisi’ne “gösterdiği ve bundan sonra da göstereceği destek için” teşekkür etmek… Marmaris Toplantısı’nda Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve başta Tuncay Özkan olmak üzere CHP’nin “basın ve iletişim sorumluluğu üstlenmiş yöneticileri” ile beraber olmak… Bizleri mutlu ediyor.

İzmir’e, Marmaris’e geldiğimizden, “Ülke, Cumhuriyet, ‘Demokratik, Laik bir Hukuk Devleti’ için mücadelemize devam etmek üzere ‘daha moralli’ olarak döneceğimize” inanıyorum.