Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Hedef Avrupa

İzmir bundan yarım asır önce Türkiye’nin futbolda Avrupa Kupalarına açılan penceresiydi. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi devlerin ismi okunmazken, Altay ile Göztepe, şimdiki UEFA Kupası, Avrupa Fuar Şehirleri Kupası’nda at koşturuyordu. Bu kupadaki ilk temsilcimiz Altay, dünyaca ünlü İtalyan rakibi Roma ile 22 Ekim 1962’de İstanbul Dolmabahçe Stadı’nda karşılaşmış ve heyecan kasırgası şeklinde geçen maçı 3-2 kaybetmişti. Golleri Beşiktaş’tan transfer Nazmi Bilge atmıştır. Roma’da; De Sisti, Manfredini, Angelililo ve Lojocono gibi milli yıldızlar vardı. Altay maçı; Varol, Yılmaz, Numan, Cahit, Kazım, Ertan, Ali, Nazmi, Bekir, Nail ve Coşkun 11’iyle oynamıştı.

Göztepe, 1964’ten sonra Avrupa’ya gümbür gümbür geldi. Atletico Madrid, OFK Belgrad, Marsilya, Anvers, Cardiff gibi dünyanın en iyi takımlarını dize getiren sarı-kırmızılılar, Avrupa Kupalarında yarı finale yükselen ilk Türk Takımı unvanını kazanmıştı. Göztepe’nin; Ali, K. Mehmet, Çağlayan, Hüseyin, B. Mehmet, Nevzat, Nihat, Ertan, Fevzi, Gürsel, Halil 11’ini çocuklar bile ezberlemişti. Ceyhan, Güngör, Cenap, Ali İhsan, Cudi, Fuji Mehmet, K. Ali’de sık sık forma giymişlerdi.

İzmir niye 53 yıldır Avrupa Kupalarında yer almıyor, sorgulanması gerek. Kent olarak çok daha mütevazı imkânları olduğu halde Avrupa’ya sık sık çıkan Sivas’ı kıskanmalıyız. Ayrıca bir ilçe takımı olarak Avrupa’ya çıkan Akhisarspor’u da unutmamalıyız. Haydi, Göztepe bu sezon ligde başarılı değil. Ama Altay, hedefini ilk 5’e girerek Avrupa’ya gitmek olarak yönlendirmeli.

Bu sezon işte o sezon olmalı. Bekliyoruz.