Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Halka açılmada yeni bir dönem başladı

Son dönemde birbirinden ilginç şirketler halka açılma kararı aldı. Yüzde 100 Türk sermayeli biyoteknoloji firması Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri (Anatolia Geneworks) de bu kuruluşlar arasında yer aldı. Anatolia Geneworks hisselerinin yüzde 18.2’sini halka arz edecek. Anatolia Geneworks’i 2010 yılında 5 kişilik bir ekip kurdu. Birçok farklı hastalığın erken tanı ve teşhisinde kullanılan tanı kitlerini ve cihazlarını ve gıda testlerini üreten bir biyoteknoloji şirketi olarak faaliyet gösterdi. Yüksek AR-GE ve üretim altyapısı ile çalışan sayısını kısa sürede 100’ün üzerine çıkardı. Anatolia Geneworks markası altında 350’den fazla tanı kiti ve cihazını üretti ve aralarında İtalya, İngiltere ve Fransa’nın da yer aldığı 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Alper Akyüz gelinen noktayı şu cümlelerle anlatıyor:

“Türkiye’de 11 yıl önce başlattığımız çalışmalarla yerli üretimi hayata geçirdik. Global büyük oyuncuların ağırlıklı rol oynadığı, rekabetin yoğun olduğu bir sektörde yerli firmaların da dünya çapında üretim yapabileceğini kanıtladık. 100 kişiden fazla uzman kadromuzla 2020 yılında 422 milyon TL konsolide ciro seviyesine ulaştık. 2021’in ilk 196 milyon TL konsolide ciro elde ettik. İstanbul’da yaklaşık 12 bin metrekare alana sahip yeni Ar-Ge ve yönetim merkezimizle faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 4 farklı virüs üzerine yeni global test referans standartlarının belirlenmesi çalışmalarına davet ettiği ilk ve tek Türk şirketi olanca daha hızlı büyüme gündeme geldi. Bunun için yeni ortaklara ihtiyaç duyuldu ve halka açılma işte bu süreçte öne çıktı. Biyoteknoloji gibi yüksek seviyede bilgi birikimi ve kalite odaklı ürün geliştiren firmaya yatırım nasıl olacak? Halka arz ile yeni nesil bir şirket daha fazla büyüme şansı yakalayacak mı? Bu soruların yanıtı başka birçok yeni nesil şirketi yakından ilgilendiriyor.

*****

Senur Biçer ve Fatma Aydoğdu

Başarılı kadınlara ödül süreci başladı

Bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi ve Ödülleri ile ilgili start verildi. Etkinliğin ilk toplantısında görevlendirmeler yapıldı. Çok sayıda jüri üyesinin online olarak katıldığı toplantıda Arnica Yönetim Kurumu Başkanı Senur Biçer başkanlığa getirildi.

Biçer, ödüllerle ilgili çalışmaları hemen başlatma kararı aldı. Jüri üyelerinden gerekçeli olarak önerilerini beklediğini ifade etti. Şimdi aralarından Leyla Alaton gibi Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının da yer aldığı jüri, önerilerini Senur Biçer’in başkanlığında kurulacak sekretaryaya iletecek. Toplantıda ayrıca etkinlik başkanlığına Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu getirildi. Aydoğdu etkinlik tarihini ve yerine belirleyecek. Ayrıca etkinlikle ilgili çalışmaları koordine edecek.

Geçen yıl ‘Yeni Normalde Kadın ve Dayanışma’ ana teması ile İş Sanat Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda 25 kadını 25 ödül verilmişti. Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) organize ettiği etkinlik her yıl daha da büyüyerek ses getiriyor.

****

Özlem İkiz

Temasını belirleyecek

Bu arada etkinliğin temasını belirlemek ve yapılacak panelin içeriği içinde Özlem İkiz’e (Uyumsoft Yatırım Hizmetleri Genel Müdürü) görev verildi. Kuluçka merkezi gibi çalışan ve etkinliğin destekçileri arasında yer alan Uyumsoft’un kadın kahramanları arasında yer alan Özlem İkiz dünyada bilişim sektöründe kadın çalışan oranı yüzde 27’ler civarında iken bu oranı Uyumsoft’ta yüzde 56’lar seviyesine getirdi. Özlem İkiz’e etkinlikle ilgili yapacağı çalışmada bilim insanı desteği verilecek. İkiz çalışmayı Banu Şahin, Dr. Arzu Aydın ve Dr. Duygu Hidiroğlu ile birlikte gerçekleştirecek.

*****

Murat Özyeğin

Borsa’ya muhteşem dönüş

İş dünyası Hüsnü Özyeğin’i bilir… Onu anlatırken muhteşem, başarı hikayesi gibi söylemlerle başlar herkes konuşmaya… Banka müdürlüğünden banka sahipliğine geçiş yapabilen belki de tek isimdir Hüsnü Özyeğin…Hüsnü Özyeğin banka sahipliğini Türkiye ile de sınırlı tutmadı. Farklı ülkelerde de banka sahibi oldu. Farklı sektörlere girdi. Perakende de çok başarılı oldu.

Bu başarılı isim yarım asrı geçen iş yaşamında iki yıl önce değişiklik yaptı. Görevi oğlu Murat Özyeğin ve kızı Ayşecan Özyeğin’e devretti. Devir teslimde Hüsnü Özyeğin Onursal başkan, Murat Özyeğin yönetim kurulu başkanı, Ayşecan Özyeğin de başkan yardımcısı oldu.

İki kardeş bu büyük değişimden sonra başarıyı sürdürmek için el ele verdi. Ve 5 yıllık bir program yaptı. Ve bu program sonunda muhteşem bir dönüş kararı alındı. Kararı Murat Özyeğin şöyle anlatıyor:

“Yeni dönemde ne yapabiliriz diye düşündük. Bizim geçmişte çok başarılı olduğumuz bir alan vardı. Şirketlerimizi halka açarak büyük başarılar elde ettik. Finansbank’ta ve Gima çok büyük başarılar elde ettik. Sonra bu şirketlerin satışı ile birlikte farklı bir dönem başladı. Yani 2006 yılından bu yana Borsa’ya uzak kaldık. Düşündük ki biz başarılı olduğumuz noktadan yeniden başlayabiliriz.”

Ve başladılar. Fiba Grubu, Gelecek Varlık ile Borsa İstanbul’a geri döndü. Yatırım tutarı ve tahsilat büyüklüğüyle varlık yönetimi sektörünün lideri Gelecek Varlık, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan şirketin karlılığını anlatırken şu iki noktaya dikkat çektiler;

. Biz 400 bine yakın alacak borç ilişkisini çözdük. Bizim için zaman sorunu yok. Bazen şirketleri yüzdürüyoruz. Bazen kişinin iş bulmasını bekliyoruz. Sorununu çözdüğümüz kurum ve kişilerin kahramanı oluyoruz. Bu kahramanlığı ve bunun getireceği avantajı paylaşmak istiyoruz yeni ortaklarımızla.

. Biz bu sektörden sonra perakende, yenilenebilir enerji gibi alanlarda da halka açılmaları gündeme alabiliriz. Bizim en iyi bildiğimiz iş halka açılmak. Buna uzak kalmıştık. Nerede kalmıştık dedik ve yeniden başladık. Ayrıca bu adım ile birlikte varlık şirketleri de artık borsayı gündemlerine alacaklar. Yani önderlik etmiş olduk.