CHP’den ‘Merkez Bankası’ yorumu

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Meclis’te gündemi değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Merkez Bankası’ndaki görevden almalar için, “Herkesin kaderi, bir kişinin iki dudağı arasında olursa o ülke sıkıntı yaşıyor. Yatıyoruz kalkıyoruz, bir bakan, Merkez Bankası’nın yarısı görevden alınmış; vatandaşımız dünden daha çok fakirleşmiş; İstanbul Sözleşmesi raftan indirilmiş. Ekonomi böyle bir yönetim anlayışına güven duyabilir mi?” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası’ndaki görevden almalar ve yeni atamalar başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni atamaların döviz artışına neden olduğunu söyleyen Özkoç, ekonominin kötüye gitmesinin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik güvensizlikten kaynaklandığını vurguladı.

Engin Özkoç, Erdoğan’ın öngörülemez ve keyfiyet içerisinde davrandığının altını çizerek, “Kararları danışmıyor, kendi başına alıyor, uyguluyor, milletimiz ceremesini çekiyor. Herkesin kaderi, bir kişinin iki dudağı arasında olursa o ülke sıkıntı yaşıyor. Yatıyoruz kalkıyoruz, bir bakan, Merkez Bankası’nın yarısı görevden alınmış; vatandaşımız dünden daha çok fakirleşmiş; İstanbul Sözleşmesi raftan indirilmiş. Ekonomi böyle bir yönetim anlayışına güven duyabilir mi?” diye konuştu.

Sorunların çözümünün Merkez Bankasının bağımsızlığa kavuşturulması ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişle mümkün olabileceğini savunan Özkoç, iktidarın, bu sisteme geçiş için yapılması gereken seçimden kaçtığını iddia etti.

“Bir Avuç Zengin, İktidar Desteğiyle Vergi Kaçırıyor”

CHP’li Özkoç, ülkedeki bir avuç zenginin iktidar desteğiyle vergi kaçırdığını belirterek, “Bizim insanlarımız vergi kaçıramıyorlar, kimin vergi kaçırdığını Pandora’nın belgelerinden anladık. Türkiye’den de isimler var, şaşırır mısınız? Milletin anasına söven Mehmet Cengiz, sarayın müteahhidi Rönesans, Demirören, Çalık var. Bunlar, Türkiye’nin kaynaklarını, usulsüz ve iktidarın kendilerine destekleriyle elde ettikleri servetlerini vergi ödememek için vergi cenneti ülkelere kaçırıyor. Pandora’nın Kutusu aralandı ama biz tamamen açılmasını istiyoruz” sözlerini sarf etti.

“83 Milyon, Beşli Çeteden Daha Büyüktür”

Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” sözünü anımsatan Özkoç, “Erdoğan’a buradan sesleniyorum, 83 milyon vatandaşımız senin ‘beşli çete’nden daha büyüktür, daha değerlidir” dedi. TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu’nun “TÜGVA hakkındaki iddiaları doğruladığını” kaydeden Özkoç, Türkiye’de suç işlemenin değil, bu suçların ifşa edilmesinin suç sayıldığını öne sürdü. Özkoç, Millet İttifakı’nın iktidarında herkesin eşit şartlarda değerlendirileceği ve liyakatle işe yerleştirileceği bir sistem kuracaklarını da belirtti.

“MHP’ye Bir Tavsiyem Var”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özkoç, “Siyasi cinayetler tartışması yargıya taşındı. AK Parti’lilerden ‘Kılıçdaroğlu gidip ifade versin’, MHP’den de ‘Dokunulmazlığı kaldırılsın’ açıklaması geldi. Değerlendirir misiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“MHP’ye bir tavsiyem var, siyasette söylenen söz unutulmuyor, uçup gitmiyor, hafızalara kazınıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde Andımız’ı kaldıran AKP iktidarı değil mi? Türklük ile ilgili MHP olarak bir sıkıntınız var mı? Andı kaldıran AKP ile nasıl ittifak içerisinde olabiliyorsunuz? ‘Milliyetçiyim.’ diyorsunuz, biz de saygı duyuyoruz. Suriye topraklarında Süleyman Şah Türbesi’ni PKK ve YPG terör örgütleriyle beraber kaçırmak durumunda kalan Erdoğan ile aynı masada nasıl oturuyorsunuz?”

Kılıçdaroğlu’nun iddiasını dayandırdığı noktayı açıkladığını belirten Özkoç, “Meral Akşener’in, Kemal Kılıçdaroğlu’nun başına Çubuk provokasyonundan, linç girişiminden sonra ne gelecek? Sen o koltukta oturuyorsan söylediğin sözün arkasında dur, ‘cumhuriyet savcılarına ülkemin muhalefet liderlerinin başına şunlar gelecek’ de. Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi hayatı boyunca hiçbir zaman dokunulmazlığın arkasına sığınmış bir lider değildir. Arkasında durduğu ve arkasına aldığı tek bir şey vardır, milletimiz.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Konusu

Engin Özkoç, Millet İttifakı’nın ve CHP’nin cumhurbaşkanı adayı konusundaki eleştirilerin anımsatılmasına karşılık, “Onlara ne, kime ne? İktidara, Recep Tayyip Erdoğan’a, Devlet Bahçeli’ye, bilmediğimiz bir sürü siyasi partiye mi düştü kimi aday göstereceğimiz? CHP’nin siyasi hayatı içerisinde hiç adayını açıklamadığı, aday çıkartmadığı oldu mu? Niye merak ediyorsunuz, kendinizden mi kuşku duyuyorsunuz? Bu ülkede seçim ilan edildiğinde CHP de öteki gün çıkar ‘adayımız budur’ der. Niye rahatsız oluyorsunuz? Nifak sokmak için, Millet İttifakı’nı birbirine düşürebilmek için içiniz içinizi yiyor, bunları biliyoruz. Böyle yaparak bir siyasi parti iktidara gelemez, büyüyemez” dedi.

Başka bir soru üzerine de Özkoç, “AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ‘Muhalefetin önerileri varsa bu sistemle ilgili inceleyebiliriz’ demiş. Hemen incelemeye başlasınlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kaldırılmasını, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemin derhal inşa edilmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin Partisiz Cumhurbaşkanına Sahip Olmasını İstiyoruz”

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, hukuk sisteminin tekrar güçlü şekilde oluşturulmasını istediklerini de dile getirerek, “Anayasa Mahkemesi’nin kararları başka bir mahkeme tarafından değiştirilemezken, eğer yerel mahkeme onun kararını tanımıyorsa, orada bir siyasi vesayet vardır. Bunun tek nedeni ucube Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin tek adamlık uygulamalarıdır. Hamza Dağ’a söylüyoruz, bu konu üzerinde derhal çalışın, Türkiye’nin herkesi kucaklayan, partisiz, tarafsız, yeminine sadık bir cumhurbaşkanına sahip olmasını istiyoruz. Bunları çalışsınlar, bize bildirsinler, kendilerine gerekli cevabı veririz” sözlerini sarf etti.