BioNTech aşısında üçüncü doz

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Koronavirüs salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, ilerleyen zamanlarda üçüncü doz BioNTech aşısı ihtiyacı olabileceğini kaydetti. Akın ayrıca gebelerin genellikle bebeğe zarar gelir, endişesiyle Covid-19 aşısından kaçındığını belirterek, “Gebelerde geçen seneye göre bu sene hastalıktan dolayı daha fazla ölüm var” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, 2 doz BioNTech aşısı olan grubun muhtemelen 3’üncü doza da ihtiyacı olacağını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın, koronavirüs salgınında henüz toplumsal bağışıklığın kazanılmadığını ve bu nedenle yeni vakalar çıktığını söyledi. Hastalığı geçirenlerin sayısı ve aşı olanların toplamının da toplumun ancak yüzde 55’ine, yüzde 60’ına denk geldiğini kaydeden Akın, “Hastalığın bulaşıcılığı o kadar yüksek ki muhakkak çok yüksek oranda bağışıklık elde etmek lazım. Ya herkes hasta olacak bağışıklığı öyle elde edeceksiniz, bu en kötü senaryo çünkü burada kayıplarımız çok fazla olur. O zaman aşıyla toplumsal bağışıklık artırılarak münferit vakalar görebilirsiniz ya da küçük gruplar halinde bazı vakalar görebilirsiniz. Hem bunlar tolere edilebilir hem de vicdanı sızlatmayacak derecede bu kadar büyük ölüm olayıyla karşılaşmayız” diye konuştu.

‘ BioNTech Aşısı İçin De Üçüncü Doz İhtiyacı Olabilir’

Prof. Dr. Akın, Sinovac aşısı olanlara muhakkak 3’üncü dozun gerektiğini belirterek, “Bu 3’üncü dozu ister Sinovac olsunlar ister BioNTech olsunlar ama 2 doz Sinovac olan kişilerde muhakkak 3’üncü doza ihtiyaç var. Bu hem elimizdeki kan değerleri hem de epitolojik veriler bunu gösteriyor. BioNTech aşısına biz geç başladık. Bizden yaklaşık 4-5 ay evvel başlayan ülkeler var. Bunlara baktığımız zaman sanki BioNTech’le 2 doz aşı olanların 6’ncı ya da 8’inci ayda koruyuculuk düzeylerinde düşme, hastalığa yakalanma olasılıklarının arttığına dair yayınlar çıkmaya başladı. Biz bunları yakın takip ediyoruz. Benim kişisel kanım, şu anda 2 doz BioNTech olanların son aşıyı olduktan yaklaşık 7-8 belki 9 ay sonra bir doz daha ihtiyaçları olabileceğidir. Eldeki bilgilere baktığımız zaman bu düşüncemi teyit ediyor ama yine de Türkiye’deki gerçek yaşam verilerine bakarak bu kesin kararı vermek lazım ama ‘2 doz BioNTech aşısı beni ömür boyu korur, 6 ay 1 yıl idare ederim’ böyle bir şey yok. 2 doz BioNTech aşısı olan grubun da muhtemelen 3’üncü doza ihtiyacı olacak” dedi.