Taliban heyeti Ankara’da

Taliban heyetinin öğleden sonra temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Afganistan’daki radikal İslamcı Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, beraberindeki heyetle bugün Türkiye’de birtakım görüşmelerde bulunacak.

Bu ziyaret, Taliban ile Türkiye arasındaki ilk üst düzey temas olacak.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü almasının ardından, Erdoğan hükümeti ile Taliban arasında Kabil Havalimanı’nın işletmesi ve güvenliği konusunda anlaşmazlıklar yaşanmıştı. Taliban, Türkiye dahil, ülkede yabancı güçleri istemediğini açıklamıştı. Bu konuyla ilgili olarak hükümet yetkilileri, Taliban liderleriyle üç saati aşan görüşmeler yapmışlardı.

Bununla birlikte AKP iktidarı, Taliban’a yönelik olumlu sinyaller vermişti. Son olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdsoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Afganistan’da yeni bir siyasi ve jeopolitik bir hakikatle karşı karşıyayız ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemdedir. Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban’ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“Türkiye ile Sağlam İlişki” Hedefi

Bugün Ankara’ya gelecek olan Muttaki, geçen ay yaptığı açıklamada Kabil yönetiminin “Türkiye ile sağlam bir ilişki kurmak” istediğini belirtmişti. O dönemde yaptığı açıklamada Muttaki, Türk yetkililerle iletişim halinde olduğunu söylemiş ve Türkiye’nin Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın inşası için yardım etmesini beklediklerini kaydetmişti.

Taliban Sözcüsü, Çavuşoğlu’nu Davutoğlu ile Karıştırdı

Öte yandan Taliban Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi, Taliban heyetinin Ankara’ya gideceğini duyurduğu tweetinde Mevlüt Çavuşoğlu’nu Ahmet Davutoğlu ile karıştırdı. Balkhi tweetinde, “Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun resmi daveti üzerine Ankara’ya hareket etti. Heyet, üst düzey Türk yetkililerle karşılıklı çıkarları ilgilendiren konularda görüşmelerde bulunacak” ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu 2009-2014 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.