Merkez Bankası zor durumda; “Çekirdek enflasyon” yükseldi; ne olacak şimdi faiz indirimi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, geçen ay faiz kararında çekirdek enflasyonu dikkate alacaklarını belirtmişti.  Çekirdek enflasyon, enerji, gıda, alkollü ve alkolsüz içkiler ile tütün ve altın gibi merkez bankası tarafından doğrudan kontrol edilemeyen kalemlerin manşet enflasyondan çıkarılmasıyla elde edilir. Çekirdek enflasyon olarak adlandırılan özel kapsamlı TÜFE göstergesi (C-Endeksi) Eylül ayında yüzde 1,51, yıllık ise yüzde 16,98 oldu. C endeksi çekirdek enflasyon ağustosta ise 16,78 seviyesindeydi.

Şahap Kavcıoğlu, faizin c endeksli çekirdek enflasyonun üzerinde tutulacağını ifade etmişti. Kavcıoğlu’nun açıklamasının ardından 23 Eylül’de Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), toplantısında yüzde 19 olan politika faizini yüzde 18’e indirmişti. Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından Türk Lirası’nda değer kayıpları hızlandı.  Kararın ardından dolar kuru Türk Lirası karşısında 8,90’a dayandı.

Çekirdek enflasyonun yıllık yüzde 16,98 düzeyinde gerçekleşmesinin ardından 21 Ekim’de yapılacak PPK toplantısında bir faiz indirimi ihtimaline dair endişeler arttı.

Merkez Bankası’nın faiz kararını alacağı bu ayki Para Politikası Kurulu (PPK) 21 Ekim 2021’de toplanacak. Uzmanlar, yıllık 16,98 düzeyinde olan çekirdek enflasyondaki artışın ekimde de sürmesini beklerken, Merkez Bankası önümüzdeki ay faiz indirimine gidip gitmeyeceği merak ediliyor.