Kara kış zor geçecek; “Zamlı” ısınma ve… Doğalgaz aldatmacası…

Öyle görülüyor ki bu kış çok çetin geçecek… Enflasyon karşısında geliri her geçen gün eriyen dar gelirliyi, artan ve artmaya devam eden ısınma (elektrik, kömür, odun) faturasıyla daha da zor günler bekliyor. Zira son haftalarda tüm dünyada ekonomi gündeminin ilk sıralarında enerji var. Bunun nedeni, petrol, doğalgaz ve buhar kömürü gibi birincil enerji kaynağı birim fiyatlarının sert şekilde artması. Söz konusu artışlar, tüm ekonomik faaliyetler üzerinde doğrudan ve elektrik fiyatları üzerinden de dolaylı şekilde etkili oluyor.

Gelişmeler, enerjide dışa bağımlı ülkeler arasında yer alan Türkiye’yi de etkiliyor. Ekim ayı başında elektriğe değil, ancak elektrik üretiminde ve sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 15 zam yapıldı. Konut aboneleri için ise tarife değişmedi.

BOTAŞ’ın internet sitesinden açıkladığı tarifeye göre konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan satış fiyatı bir önceki ayın tarifesine göre değişmedi ve bin metreküp doğalgaz için 1.488 lira olarak belirlendi.

Ekim ayı sanayi aboneleri için geçerli olacak tarife ise önceki tarifeye göre bin metreküp doğalgaz için yüzde 15 artışla 2 bin 358 lira, elektrik üretim santrallerinin kullandığı bin metreküp doğalgaz için ise yüzde 15 artışla 2 bin 724 lira oldu.

Özellikle elektrik üretim santrallerine gelen bu zamlar vatandaşı da etkileyecek. Uzmanlara göre, doğalgaza yapılan bu zammın ardından yakın zamanda elektrik fiyatlarına da zam yapılması muhtemel. Kışın gelmesiyle birlikte Türkiye’de hem hanelerde hem de işletmelerde doğalgaz kullanımı artmaya başlıyor. Türkiye, enerji tüketiminin yüzde 26’sını doğalgazdan karşılıyor. Bu doğalgazın da yüzde 99’u da ithal ediliyor. Elektrik üretiminde doğal gazın payı ise 2020 ortalamasında yüzde 22,7 iken, 2021 Ağustos ayında bu pay yüzde 31,25’e çıktı. İthalat nedeniyle hem enerji tedarikinde hem de dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle sanayi ürünlerinde oluşacak fiyat artışları doğrudan son tüketiciye yansıtılıyor.

Doğalgazdaki zam aldatmacası…

Konutlara verilen doğalgaza zam yapılmadı… Sanayiye verilen doğalgaza zam yapıldı… Elektrik şirketlerine verilen doğalgaza zam yapıldı… “Kullandıkları doğalgazı zamlı alan” Elektrik Şirketleri elektriğe zam yapacak… “Kullandıkları doğalgaza zam yapılan” sanayiciler ürettikleri ürünlerine zam yapacak… Ve “doğalgaz” zammı, “konutlarında doğalgaz kullanan ama doğalgaz zammı yapılmayan” vatandaşlar da dahil, “dolaylı olarak” 85 milyona kadar uzanacak…

Ekim sonunda elektriğe zam gelebilir

Geçtiğimiz günlerde hanelerde kullanılan elektrik için yüzde 10 ila 15 arasında bir zam yapılacağı konuşulmuştu. Ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, “1 Ekim 2021 itibariyle nihai elektrik satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır” açıklamasını yaptı. Enerji uzmanları, “Doğalgazla elektrik üretiyorsunuz. Barajlardaki doluluk oranları olumsuz, ithal kömür fiyatları da yüksek. Yani elektrik daha pahalıya üretilmeye başlanıyor” diyerek zam yapılacağı uyarısında bulunuyor.