Türk basını, duayenlerinden Tahir Zengingönül’ü kaybetti

Türk Basını’nın duayenlerinden ve Gazetemizin “kuruluş dönemi yazarlarından” Tahir Zengingönül’ü kaybettik.

Doğduğu Bursa’da Yeni Ant gazetesinde gazeteciliğe başlayan Zengingönül, üniversite için geldiği Ankara’da Metin Toker’in çıkardığı Akis dergisinde çalışmaya başladı. Daha sonra Havadis ve Tasvir gazetelerinde yazı işleri, genel yayın müdürlükleri ve yazarlık yaptı. Birçok genç gazeteci yetiştirdi.

Süleyman Demirel’in genel başkanlık döneminde Adalet Partisi’nde, başbakanlık döneminde Başbakanlık’ta basın danışmanlığı görevlerini üslendi. 14 yıl, başta Yalım Erez olmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlarına “basın danışmanlığı” yapan Zengingönül 1994 yılında emekli olmuştu.

ÖCAL ULUÇ, TAHİR ZENGİNGÖNÜL’Ü ANLATTI…

Rüzgarlı Sokak’ta Tasvir gazetesinde beraber çalıştığı gazetemiz yazarı Öcal Uluç, Tahir Zengingönül için şunları söyledi:

“Basındaki yeri zor dolan, ‘Başbakanlık ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde danışmanlıklarında hâlâ dolmayan’ bir basın duayeni idi, Tahir kardeşim. Evet ‘kardeşim’ diyorum, gerçekten öyleydik, ‘Ben de onun kardeşi idim’; Ankara yıllarımız ‘meslek olarak da aile ilişkileri olarak’ da ‘öyle’ geçti… Ankara İkinci Basın Sitesi’nde aynı blokta üst üste iki dairede yıllarca beraber yaşadık.

Mesleğine canıyla bağlı idi. Basın danışmanlıklarında, bütün gazetecilerin ‘I Love You’ Tahir’i idi… Aramızda onu sevmeyen, saymayan yoktu. Meslek arkadaşlarına destek ve yardım için elinden geleni ardına koymazdı.

Ben İzmir’e gelip yerleştiğimde gene buluştuk. GÖZLEM’in kuruluş yıllarında yazarımız olmuştu. Ankara kulisini yazar, satır aralarında ‘atlatma haberler’ verirdi.

Bir hafta içinde üst üste Tahir Zengingönül ve Ahmet Yağcıoğlu gibi ‘mekanı cennet olacak, nurlar içinde yatacak’ iki kardeşimi kaybettim. Oralarda bir yerde, bir gün yeniden buluşacağız.”