Kadın karşı şiddetle bütünsel mücadele şart

İzmir Kent Konseyi, İzmir Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı hazırlıklarına katkı amacıyla STK çalıştayı düzenledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık, yaptığı açılış konuşmasında başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere ev-içi şiddetle mücadelede ulusal bir hatta ve süreklilik gösteren bir siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu belirterek, “Çalıştayın varlık nedeni 4. Ulusal Eylem Planı çerçevesinde hazırlanacak İzmir İl Eylem Planına sivil toplumun katkısını sunmaktır” dedi. Nazik Işık sözlerini şöyle sürdürdü:

“Giderek artan ve engel olunamayan kadın, çocuk ve LGBT’lerin maruz kaldığı, sivil toplum olarak, kadınlar olarak örgütlü olsak da önüne geçemediğimiz şiddete karşı bütünsel ve hep birlikte mücadele zorunludur.”

CİNSİYET EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI

İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönüşün önemine vurgu yapan Işık, cinsiyetçilikle mücadelenin ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamanın şiddeti önleme açısından çok değerli olduğunu belirtti.

Çalıştayın “İzmir’de Şiddetle Mücadele Hizmetlerinde Durum” konulu sunumlardan oluşan ilk bölümünde; kamu, sivil toplum ve meslek örgütlerinden temsilciler adalet, kolluk, sağlık, yerel yönetimler, sosyal hizmetler ve kadın örgütleri açısından bilgilendirme yaptılar.

RAPOR KAMUOYUNA SUNULACAK

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi’ni oluşturan çok sayıda kadın derneğinden temsilcilerin katılımlıyla yapılan çalıştayda beş atölye çalışması gerçekleştirildi. Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık’ın verdiği bilgiye göre, Bornova Belediyesi Atatürk Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yapılan çalıştayın çıktıları kısa sürede rapor haline getirilip kamuoyuyla paylaşılacak ve il eylem planı hazırlıklarından sorumlu kuruluşa da sunulacak.

Kadın ve çocuk meselesini edebiyatla anlattı

Aile içi şiddet ve kadın ile çocuğa yönelen istismarlar ve tacizlere vurgu yapan “Adımı Deniz Koydular” isimli romanın yazarı Demet Cengiz de çalıştayın konukları arasındaydı. Çalıştayın sonunda “Adımı Deniz Koydular” romanını katılımcılar için imzalayan Demet Cengiz, “STK’ların dikkat çektiği, tablolarda birer rakam olarak görünen aile içi şiddetin korkunçluğunu bir romanla anlatmaya çalıştım” dedi.