İzmir’de müdür yardımcısının hukuksuz görevden alınmasına tepki

İzmir Atatürk Lisesi’nde müdür yardımcı olarak görev yapan Bora Cangüloğlu, hukuksuz bir şekilde görevden alındı. Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube, Cangüloğlu’nun görevden alınma işleminin sonlandırılması gerektiğini söyledi.

İzmir’de 133 yıllık tarihi İzmir Atatürk Lisesi’nde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube üyesi Bora Cangüloğlu, 2016 yılında Müdür Yardımcılığı sınavında en yüksek puan alarak müdür yardımcısı olarak göreve başladığı İzmir Atatürk Lisesi’nden hiçbir gerekçe gösterilmeden ikinci defa görevden alındı.

Sınavlara hazırlanma sürecinde olan 12’nci sınıf öğrencilerinin iş ve işlemlerinden sorumlu müdür yardımcısı Bora Cangüloğlu’nun il emrine öğretmen olarak atanması öğrencileri de olumsuz etkiledi. Öğrencilerin derslere girmediği öğrenildi.

Cangüloğlu’nun görevden alınması hakkında Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube, İzmir Atatürk Lisesi önünde açıklama yaptı. Basın açıklamasına İzmir Atatürk Lisesi Mezunları Derneği ve Veli Der temsilcileri katıldı. Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, “Liyakatı ve temel ilkeleri yok sayarak yapılan atamalar eğitim kurumlarını içerisinden çıkılmaz sorunlarla baş etmek durumunda bırakmıştır. Eğitim kurumlarına yönetici görevlendirilmeleri aslında siyasi iktidar açısından bir ‘kadrolaşma’ harekâtına dönüştürülmüştür” dedi.

Vardal, “Bir kısım eğitim yöneticileri sendika görünümlü yandaş bir kuruluşun adeta tetikçiliğini yapmakta, eğitim hizmetlerini tahrip etmektedirler. Müdür Yardımcısı Bora Cangüloğlu, çağdaş, demokratik, laik, bilimsel eğitimden yana tutumu, cumhuriyet değerlerine bağlılığı nedeniyle yandaşların iftira organizasyonları sonucu düzenlenen soruşturma raporu ile görevinden alınmış, sürgün edilmiş daha sonra mahkeme kararıyla İzmir Atatürk Lisesinde Müdür Yardımcılığı görevine iade edilmiştir” diye konuştu.

‘Görevden Alınma Pedagojik Değildir’

Vardal, şunları söyledi:

“Bora Cangüloğlu’nun görevinin hiçbir gerekçe gösterilmeden sonlandırılması, bu kararın hukuki değil siyasi olduğunu göstermektedir. Görev süresi eğitim öğretim yılı içinde sona eren yöneticilerin görevlerinin eğitim yılı sonunda biteceği hükmü olmasına rağmen, dönem ortasında, üstelikte pandemi koşullarında sınavlara hazırlanma stresi altındaki 12. sınıf öğrencilerinin iş ve işlemlerinden sorumlu müdür yardımcısı Bora Cangüloğlu’nun görevden alınma keyfiyeti, hukuki olmadığı gibi pedagojik de değildir.”

Görevden alınan Cangüloğlu ise, kendisine atılan ‘FETÖ’cü iftirasını ve ‘okulun dersliklerinin TÜGVA’ya tahsis edilmesi’ olaylarını dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti’ne olan sadakatimizden dolayı bunlara geçit vermedik. Bunun sonucunda da benim hakkımda defalarca soruşturma açıldı kumpaslar kuruldu. Ekim 2016 yılında geldiğim okulumdan Şubat 2018’de soruşturma nedeniyle görevden alındım. Haksız sürgünden dolayı açtığım davayı kazandım. 15 ay sonra Mayıs 2019’da yeniden müdür yardımcısı olarak göreve iade edildim. Ancak 11 Ekim tarihi itibariyle hiçbir gerekçe gösterilmeksizin tamamen keyfi bir şekilde bakanlık onayı ile görevden alındım. Zaten proje okulları demek keyfe göre atarım istediğimi görevde alırım demek. Görevden almanın hiçbir hukuki normu yok, hukuk çiğnenerek görevden alındım. Meslek hayatımda 5. Kez görevden alınıyorum” ifadelerini kullandı.

Loading