İş dünyası Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının İzmir ofisinin 10. kuruluş yıldönümünde buluştu

Ege bölgesinin önde gelen firma ve kurum yetkilileri uzun bir aradan sonra Alman Konsolosluğunun himayesi altında Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen İzmir Ofisi 10. Kuruluş Yıldönümü etkinliği için Swissotel’de bir araya geldi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

9 Ekim 2021 günü Swissotel Büyük Efes İzmir’de sosyal mesafe kuralları ve aşı genelgesine uygun olarak düzenlenen etkinliğe çok sayıda üst düzey yönetici katıldı. AHK Türkiye Ekim 2011’de İstanbul’dan sonra İzmir’de Türkiye’deki ikinci ofisini açarak faaliyetlerini Ege bölgesine taşımıştı. Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri ve ikinci en büyük limanı olan İzmir, bu özellikleri ile Alman şirketler için önemli ekonomik fırsatlar sunmakta.

Etkinliğin ev sahibi Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Markus C. Slevogt açılış konuşmasında “Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisi yüzünden uzun bir süre İzmir’deki üyelerimizle yüz yüze bir araya gelememiştik. Bugün Hes Kodu ve aşı genelgesine uygun olarak tekrar mesafeli de olsa bir araya gelerek İzmir Ofisimizin kuruluşunun 10. yılını kutlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Türkiye’nin en önemli ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan İzmir’de 10 yıldır üyelerimiz için profesyonel hizmetler sunmaya ve üye sayımızı arttırarak Alman-Türk ekonomik iş birliği için bir köprü oluşturmaya devam ediyoruz. Üyelerimizi pandemi döneminde de çevrimiçi olarak gerçekleştirdiğimiz çeşitli etkinlikler ve sektörel çalışma grupları gibi toplantılarla bir araya getirmeye devam ettik. Ege bölgesinin yüksek aşılama oranlarıyla öne çıkması ve sosyal mesafe kurallarıyla birlikte yeniden normal hayata dönüş adımlarının bölgede hızla toparlanmaya ve ekonomik büyümeye yol açacağını düşünüyorum” dedi.

AHK İzmir Ofisini 10’uncu yıldönümü sebebiyle tebrik eden ve başarılarının devamını dileyen İzmir Almanya Başkonsolosu Dr. Detlev Wolter etkinlikte şöyle konuştu: “İzmir’deki Türk-Alman ilişkilerinin son 10 yılına baktığımızda geniş kapsamlı ve çift taraflı ekonomi ve ticaret ilişkileri ve pandemiye rağmen büyümeye devam eden yatırımlarla dolu etkileyici bir dönemden bahsedebiliriz. Bunda Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın da büyük katkısı var. Almanya-Ege Bölgesi arasındaki ekonomi ilişkilerinin çok sayıdaki başarılarından sadece birini örnek olarak vermem gerekirse; İzmir ve Manisa’da üretilen ve ihraç edilen parçalar olmasa Alman otomobillerin çoğu çalışmaz ve Avrupa uçakları uçamazdı. Ege Bölgesi Türkiye’nin ikinci büyük sanayi bölgesidir. Burada 420’si İzmir’de olmak üzere 680 Alman şirketi ve ofisi bulunmaktadır. Almanya bölgenin en önemli ticari partneridir. İzmir’deki yabancı yatırımların neredeyse dörtte biri Alman yatırımlarıdır. Bu sebeplerle Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın 10 yıl önce İzmir’de bir ofis açması tam zamanında ve isabetli olmuştur, bu ofis Türk-Alman ticari ilişkilerinin ilk adresidir ve İzmir’de Alman girişimlerin çoğalmasına önemli katkı sağlamaktadır.”

Davete katılanlar arasında AHK Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Eskiyapan, Prof. Dr. Metin Sağmanlı, THY İştirakler Başkanı Orkan Falay, Rödl & Partner şirketinden Serkan Özülkü ve Korhan Dengiz, Egesim Grup CFO’su Zeynep Akar, BWF Group Genel Müdürü Hakan Damaritürk, BMF Group Satış Direktörü Emre Günhan, Schenker Arkas Satış Müdürü Gamze Zerengök ve AKG Türkiye Satış Müdürü Gökay Türker de vardı.