CHP’li Bakan Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nin akıbetini sordu

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı binalarının akıbetini sordu.

İki yılı aşkın bir süre önce Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) ile Devlet Konservatuvarı binalarının ‘depreme dayanıksız’ olduğu gerekçesiyle tahliye edilerek yıkılması ve yerinde inşa edilmesi kararı alındı.

Karar kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Fakat karar, öğrencilerin ve akademisyenlerin tüm itirazlarına rağmen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından uygulandı.

GSF ve Devlet Konservatuvarı’nın eğitim ve sanat faaliyetlerine geçici olarak üniversitenin Buca’daki Tınaztepe Yerleşkesi’nde devam etmesine karar verildi. Öğrenciler ve akademisyenler ise, Tınaztepe’de verilen yerin, stüdyo, sahne, atölye gibi uygulama alanlarının olmaması başta olmak üzere, altyapısının yetersiz olmasından dolayı eğitimin sekteye uğradığını ifade ediyor.

‘Taşınmanın 2 yıllık geçici bir süre olduğu’ hatırlatması

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, GSF’nin Tınaztepe’ye taşınma kararının o dönemin Genel Sekreteri olan Dr. Saip Tiryakioğlu’nun iki yıllık geçici bir süreç olduğu yönündeki açıklamalarını hatırlattı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li Bakan, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı binalarının akıbetini Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sordu.

CHP’li Bakan sordu: Ne zaman kullanıma sunulacak?

  1. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) yıkılıp yenisinin yapılması kararı verilen Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) ile Devlet Konservatuvarı binalarıyla ilgili süreç hangi aşamadadır?
  2. Rektör Nükhet Hotar tarafından, “Yeni sanatçılara ilham verecek ve kaliteli eğitim imkânı sunacak” diye ifade edilen yeni binalar ne zaman tamamlanarak öğrencilerin, akademisyenlerin ve sanatçıların kullanımına sunulacaktır?