Gezi davası yeniden görüldü: Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi

Yargıtay ve İstinaf Mahkemesi tarafından bozulan ‘Gezi Parkı’ davası ile ‘Çarşı’ davalarının birleşmesi sonrası ilk duruşma görüldü. Davada Osman Kavala’ın, oy çokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verilirken, üye hakim, Kavala’nın tahliye edilmesi yönündeki ara karara muhalefet şerhi koydu.

Yargıtay ile İstinaf Mahkemesi’nin bozmasından sonra birleştirilen ‘Gezi Parkı’ ile ‘Çarşı’ davaları bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince görüldü.

‘Çarşı’ ayrılma talep etti: “Bozma kararları siyasidir”

Duruşma, kimlik tespiti ve sanık avukatlarının itirazlarıyla başladı. ‘Çarşı’ davası avukatları, birleştirme kararının hukuka aykırı olduğunu savundu. Avukatların bir kısmı, bozma kararlarının siyasi olduğunu savunarak, dosyaların ayrılmasını talep etti.

“Hem hukuksuz hem işkencedir”

Osman Kavala’nın avukatı Köksal Bayraktar, birleştirme kararına bulunduğu beyanda, “Müvekkilim açısından dosyaların ayrılmasını talep ediyorum. Hem ‘Çarşı’ hem diğer davada şahıs ve olay yönünden hiçbir bağlantı yoktur. İki dava birbirinden tamamen ayrıdır. Müvekkilim için 52 kişinin yargılanacağı birbirinden farklı üç olayla yargılamaya gidiliyor. Bu hem hukuksuzdur hem de işkencedir” dedi. Duruşma savcısı avukatların, dosyaların ayrılması taleplerinin reddedilmesine karar verilmesini istedi.

“Cımbızla aradınız, cımbızla bulacaksınız”

Savunmaları alınan ‘Çarşı’ davası sanıklarından bazıları, beraatlarını talep ederek, diyecek başka bir şeylerinin olmadığını söyledi. Sanıklardan biri, “Biz tribüncüyüz. Bizi başkalarıyla karıştırmayın” derken, sanıklardan Hakan Tezel, “Suçu cımbızla aradınız, cımbızla bulacaksınız” dedi. Hüseyin Fidan ise, “Söyleyecek bir şey yok. Ne arıyorsanız bize söyleyin yardımcı olalım” ifadelerini kullandı.

“Akıl ve mantık dışı iddialar”

Kavala, SEGBİS ile bağlandığı duruşmada yaptığı savunmada, “Daha önce aralarında fiili ve hukuki bağlantı olmadığına karar verilen suçlamalar hiçbir yeni delil olmadan birleştirildi ve benimle ilgili davalar, gene hiçbir delile ve anlaşılır gerekçeye dayandırılmadan Çarşı davası ile birleştirildi. Benimle ilgili suçlamaların çarpıcı yanı, sadece herhangi bir delile dayanmıyor olmaları değildir. Bunlar, akıl ve mantık sınırlarını aşan komplo teorilerine dayandırılan fantastik nitelikte iddialardır” dedi.

“Gerçek, milyonlarca insanın özgür iradeleriyle hareket eden onurlu yurttaşlar olduklarıdır”

“Gezi protestolarında hâkim olan ortak nokta her sınıftan, yediden yetmişe herkesin yararlandığı bir parkı yok edecek, yasaya ve kamu yararına aykırı bir projenin antidemokratik yöntemlerle uygulanmasına gösterilen tepkidir” diyen Kavala, “İddia makamının tahrif ettiği gerçek, Gezi protestolarına katılan milyonlarca insanın, demokratik haklarını kullanmak için kendi özgür iradeleriyle hareket eden onurlu yurttaşlar olduklarıdır” ifadelerini kullandı.

“Tutukluluğumun sürdürülmesi yargısız infazdır”

Kavala, savunmasının devamında, “Sudan bahanelerle tutukluluğumun sürdürülmesi yargısız infazdır, algı yaratma çabasıdır. AİHM’in kararının etrafından dolanma girişimidir. Umarım, davaların birleştirilmesi, Türk yargısının karşı karşıya olduğu tehditlerin daha iyi anlaşılmasına vesile olur. Umarım ülkemizde bir daha böyle bir iddianame hazırlanmaz, böyle şey bir daha yaşanmaz” dedi.

Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, Osman Kavala’nın, tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme, suçun vasıf ve mahiyeti ile, yargılamanın geldiği aşamayı göz önünde bulundurarak, Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Savunma yapmayan bazı sanıklar ve avukatlarının savunmalarını yapmaları için süre veren mahkeme, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Üye hakimden muhalefet şerhi

Mahkeme heyetinin oy çokluğuyla verdiği ara kararda, üye hakim muhalefet şerhi koydu. Üye hakim, Kavala’nın tutukluluğunun devamı yönündeki ara karara koyduğu şerhte, Kavala’nın savunmasının alınmış olması, delillerin toplanmış olması ve dosyanın geldiği aşama bakımından, Kavala’nın delil karartma ihtimalinin bulunmadığını belirtti.

“Ölçülü olmayan tutukluluk”

Üye hakim, muhalefet şerhinde, Kavala’nın tutuklulukta geçirdiği süre, tutukluluğun bir tedbir oluşu ve tutuklulukta istenilen amaca, adli kontrol tedbirlerinden bir veya birkaçının uygulanması ile ulaşılabileceği değerlendirerek, Kavala’nın durumuna göre, ölçülü olmayan tutukluluğun devamı yönündeki çoğunluğun görüşüne katılmadığını kaydetti.

“Tahliye edilmesi görüşündeyim”

Üye hakim, Kavala’ya uygulanacak ölçülü bir veya birkaç adli kontrol tedbiri ile tahliye edilmesi görüşü ve kanaatinde olduğunu belirtti.

Ayşe Buğra Kavala: Memleket için vahim bir şey

Yargıtay ve İstinaf mahkemesinin bozma kararının ardından ‘Gezi Parkı’ ile ‘Çarşı’ davasının birleşmesinden sonra bugün görülen ilk duruşmada, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Duruşmadan sonra Osman Kavala’nın eşi Akademisyen Ayşe Buğra Kavala basın açıklaması yaptı.

Ara karardan sonra açıklama yapan Ayşe Buğra Kavala, “Ben kendimi bir duruşmadan çıkmış gibi hissetmiyorum. İddia makamının hiçbir şey merak etmediğini görüyorum ve bu beni çok üzüyor. Böyle acayip bir şey yaşanıyor burada ve avukatlar sürekli aynı soruyu soruyorlar, ‘Hangi somut delillerden bahsediyorsunuz, hangi eylemle suç işlendiğine dair hangi delilden söz ediyorsunuz.’ Bu soruya cevap vermiyorlar. Soru sorulmadığı gibi cevap da verilmiyor” dedi.

“Memleket için vahim bir şey”

Kavala, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

* Ben artık bunu duruşma olarak göremiyorum. Yalnız beni endişelendiren bir şey var. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülke. AİHM kararlarının bağlayıcılığını kabul etmiş bir ülke. AİHM, bu dava ile ilgili haksız tutukluluk kararı verdi.

* Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, bir dizi toplantı yaparak Türkiye hükümetinden, bu karara uyulmasını sağlamak üzere gerekli adımların atılmasını istedi. Son toplantısında Türkiye ile ilgili bir yaptırım süreci başlatacağını söyledi.

* Tutukluluk devam ettiği için. Bu vahim bir şey. Sadece, bu davanın sanıkları, aileleri için değil galiba memleket için vahim bir şey. Bunun üzerine düşünülmesi lazım.

Duruşmayı takip eden AP Türkiye Raportörü duruşmayla ilgili paylaşım yaptı

Bugün, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Gezi Parkı davasını takip eden Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medya hesabından, Gezi Parkı davasıyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Hem şahsen, hem de Avrupa Parlamentosu adına, dayanışma göstermek için bugün, Osman Kavala duruşmasında, İstanbul’da hazır bulundum. Ne yazık ki, Türk yetkililerinin, uluslararası taahhütlerine saygı duymaları için kaçırılan bir fırsat daha oldu” ifadelerini kullandı.