‘Doğal taş ihracatında 2 milyar doları geçmeyi hedefliyoruz’

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “AMORF Doğaltaş Tasarım Proje Yarışması’nın Gala Gecesi, İzmir Selçuk Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Düzenlenen geceye, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Maden ve Pertrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Azerbaycan ve Gürcistan’dan gelen delegasyon üyeleri, sivil toplum kuruluşları başkanları ve yöneticileri katıldı. Gala gecesinde AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nın kazananlarına ödülleri verildi. 

Düzenlenen törende konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Türk madencilik sektörü olarak 2021 yılının Ocak – Eylül ayında “İnadına üretim, inadına ihraca” sloganıyla hareket ederek, Madencilik Platformundaki 16 STK güçlerimizi birleştirerek ihracatımızı yüzde 48 arttırarak 3 milyar dolardan 4,4 milyar dolara taşıdık. 2021 yılı sonunda ihracatımızın 6 milyar dolara ulaşacağına inanıyoruz. Bu yılın 9 aylık döneminde doğal taş ihracatımız ise; yüzde 28’lik artışla 1 milyar 558 milyon dolara ulaştı. 2021 yılı sonunda doğal taş ihracatında 2 milyar doları geçmek için çaba gösteriyoruz” dedi.

“Biz tohumları attık”

AMORF sektörün katma değerli ürün ihracatına önemli katkılar sağlayacağını belirten Kaya, “Mimarlar ve tasarımcılarla sektör arasında bir köprü görevi üstlenecek. AMORF Doğaltaş Proje ve Tasarım yarışması Türk Doğaltaşının önemini vurgulamak, ‘dünyada mermer denince akla gelen ilk ülkenin Türkiye olması’ hayalimizin ve dahası projemizin temel taşlarından biridir. Mimarlık, güzel sanatlar, tasarım bölümleri öğrencileri ve mezunlarının yanısıra herkesi kucaklayan ‘sınırsız’ kategorisiyle birlikte AMORF, doğaltaşa gönül vermiş herkese kapısını açmış, yurtiçindeki başarısını, uluslararası arenaya da taşımanın hazırlıklarına da uzun zaman önce başlamıştır. AMORF Tasarım Yarışmamızın iki yıllık gelişimini de gördükten sonra gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, AMORF Tasarım Yarışmamız bundan sonraki süreçte daha da büyüyecek. Biz tohumları attık. Üniversitelerde online derslere katılarak, webinarlar düzenleyerek duyurduğumuz, ilk senesi olmasına rağmen 400’e yakın başvuru alan birinci AMORF, 2’inci senesinde katılım sayısını daha da yükselterek bünyesine ülkemizin dünyaca ünlü mimar, sanatçı ve tasarımcılarını katmıştır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye dünya maden rezervlerinin yüzde 33 sahip”

Türkiye’nin dünya maden rezervlerinin yüzde 33 sahip bir ülke olduğunu söyleyen Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Dünyada 15 milyar metreküp mermer rezervi var bunun 5 milyar metreküpü Türkiye’de. Doğal taşın anavatanı olan ülkemizde ihracatı daha da arttırmamız lazım. Bu sene ilk 9 ayda 1.6 milyar dolarlık doğaltaş ihracatı yapmışız. Mermer yüzde 95’ini oluşturuyor. Mermerde güzel bir gelişme var. Blok mermerden işlenmiş mermere geçiyoruz. İşlenmiş mermerin toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 57’lere ulaşmış durumda. Bu güzel bir gelişme. Toplam ihracatımızın yüzde 18’i en önemli pazarımız olan Amerika’ya yapılıyor. Bu pazarda daha da yüksek pay almamız lazım. Daha fazla çalışmalıyız. Ben değil biz demeliyiz. Türkiye’mizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. İhracatçılarımız bunu gösterdi. İhracatçılarımız sabahtan akşama bir nefer gibi çalışarak Türkiye’nin ihracatını geçen ay 20.8 milyar dolara taşıdılar. İlk kez aylık bazda ihracatımız 20 milyar doları geçti. İhracatımızdaki artış Ocak Eylül döneminde yüzde 30’ları buldu. 161 milyar dolara çıktı. Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef 211 milyar dolar. Ama bunu da hep beraber çalışarak geçeceğiz” dedi.

“Hedef 2026’da 300 milyar dolar ihracata ulaşmak”

Son 12 aylık dönemde 212 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Başkanı İsmail Gülle, “ihracatta yeni bir ligdeyiz. Bundan sonrası adına, Hedeflerimizi daha da yukarı çekmiş durumdayız. 2026’ya kadar,  300 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz. Pandemiden sonraki süreçte çok özel bir dönem yaşıyoruz. Özellikle dünya ticaretinde tedarik zincirinin bozulduğu, lojistikte sorunların olduğunu biliyoruz. O nedenle ülkemizdeki yoğun talep artışı, ülkemize gösterilen teveccüh sektörlerimizin hepsinde bir teveccüh oluşturdu. Hedef 6 milyar dolar üzerinde bir ihracata gitmek. Dünya rezervinin üçte birine sahip olup daha büyük hedefler tutturmamız kanaatindeyim. 150 milyon tonun üzerinde ihracat yapıyoruz. Bunu 300 milyon tona çıkarmak hedefimiz değil. Bütün hedefimiz ihraç ettiğimiz ürünün kilogram değerini yukarılara çıkarmak. Böylelikle hem yaptığımız işi anlamlı hem de rekabeti ulaşılmaz bir noktaya taşırız. Elimizdeki değer çok kıymetli” diye konuştu.

“Türkiye mermer ihracatında dünyada birinci sırada”

Mermer-traverten ihracatı ve üretiminde Türkiye’nin dünyada ilk sırada yer aldığını söyleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, “Covid-19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada hijyenin, sağlığın, doğal olanın, sürdürülebilirliğin önemi konusunda farkındalık oluşurken yapı malzemesi olarak doğal taşa olan yönelim de daha belirgin hale geldi. Bunu ihracat rakamlarımızdan da rahatlıkla görebiliyoruz. Dünya doğal taş ithalatı 2020 yılında 15,1 milyar dolardı. Bunun yaklaşık yüzde 38’ini, yani 5,8 milyar dolarını mermer ve traverten ithalatı oluşturuyor. Türkiye’nin Dünya sıralamasına baktığımızda doğal taş genelinde Çin ve Hindistan’dan sonra ihracatta yüzde 10,3’lük pay ile 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Bu yılın ilk 9 aylık dönemine baktığımızda ise; 4,38 milyar dolarlık maden ihracatımızın yüzde 36’sını doğal taş ihracatı oluşturduğunu görülmekte. Bu dönemde, 1,56 milyar dolar olan toplam doğal taş ihracatımızda 2020 yılının aynı dönemine oranla yüzde 29 artış yaşadık. Pandemi öncesi dönem ile karşılaştırdığımızda ise doğal taş ihracatımızda 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 14 artış yaşandığını görüyoruz” diye konuştu.

Doğal taş ihracatında ilk sırada yüzde 31’lik pay ile Çin’in yer aldığını ifade eden Dinçer, “Çin’in ardından yüzde 19’luk pay ile ABD geliyor. Blok doğal taş grubu ihracatında ise lider ülke Çin olup blok doğal taş ihracatımızın yaklaşık yüzde 80’ini Çin’e yaptığımız blok mermer ve traverten ihracatı oluşturuyor. İşlenmiş doğal taş grubunda lider pazarımız ABD’ye en çok işlenmiş mermer ve traverten ihraç ediyoruz. Ayrıca günümüzde karbon salınımı ve çevresel sürdürülebilirlik, tüm ülkelerin üzerinde yoğun çalıştığı konular olarak öne çıkıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda karbon salınımı en düşük olan zemin kaplama ürünü doğal taş olduğu tespit edildi ve doğal taştan yapılan zeminlerin kullanım ömrünün en az 50 yıl olduğu bilinmekte” sözlerine yer verdi.

“Türkiye’de 15 bin adet maden ruhsatı mevcut”

Türkiye’de 15 bin adet maden ruhsatı mevcut oluduğunu aktaran Maden ve Petrol İşleri (MAPEG) Genel Müdürü Cevat Genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde bu ruhsatların üçte birini II-B Grubu maden ruhsatları oluşturmaktadır. Yaklaşık 7 bin 500 adet işletme izinli sahamızın da 2 bin adedi doğal taş grubunda yer almaktadır.İşletme faaliyet raporlarındaki beyanlara göre 2020 yılında II-B Grubu ruhsatlarda toplam 14 milyon 704 bin ton üretim gerçekleştirilmiş ve bu üretimlere istinaden 215 milyon liradan fazla Devlet Hakkı tahsil edilmiştir. Üretim, ihracat ve istihdam rakamları incelendiğinde, tabii kaynaklar sektörünün bugün ulaştığı seviye, tarihimizin zirve noktasıdır. Bu rakamları alt alta koyduğumuzda doğal taş sektörünün ülkemiz için önemi ve potansiyeli daha net ortaya çıkmaktadır. Sektörün yapısını giderek insan odaklı ve çevre öncelikli bir yapıya kavuşturması da bu başarıda önemli bir etken olmuştur.”

.