Avrupa Birliği’nden Yunanistan’a göçmen tepkisi

Yasa dışı yollardan ülkesine geçmek isteyen göçmenlere karşı Yunan polisi ve sahil güvenliğinin şiddet kullandığı ve göçmenleri geri ittiği iddiaları ile ilgili Avrupa Komisyonu soruşturma talebinde bulundu.

AB Komisyonu, Yunanistan ve Hırvatistan sınırlarında sığınmacıların şiddet kullanılarak geri itildiği yönünde medyada yer alan iddialara ilişkin soruşturma başlatılmasını istedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, sığınmacıların yasa dışı bir şekilde geri itildiği iddialarına karşı Hırvatistan ve Yunanistan’ın soruşturma başlatmasını talep etti. Johansson Perşembe günü Brüksel’de yaptığı açıklamada, sığınmacıların kısmen şiddet kullanılarak geri gönderilmelerine dair medyada yer alan haberlerden “derin endişe” duyduğunu ifade etti.

Yunanistan medyasında yer alan habere göre Johansson, “Dış sınırlarımızda şiddetin bir formu uygulanmış gibi görünüyor” şeklinde konuştu. “Bu haberlerin bazıları şoke edici ve çok endişe duyuyorum” diyen Johansson, “Bu tür suçlamalar Avrupa Birliği olarak saygınlığımıza gerçekten zarar veriyor. Yunanistan’ın göçmenleri şiddet kullanarak geri ittiği iddiaları incelenmeli” ifadelerini kullandı. AB tarafından sağlanan sübvansiyonların da suiistimal edildiğine dair “İnandırıcı işaretlerin” bulunduğunu kaydeden Johansson, AB dış sınırlarında görevlendirilen sınır koruma ekiplerinin kısmen Brüksel tarafından finanse edildiğini söyledi. AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi, bunun da incelemesi gerektiğini vurguladı.