‘AKP seçmeninin yüzde 72’si din adamlarının siyasetle uğraşmasına karşı’

MetroPOLL Araştırma'nın anketine göre, AKP seçmeninin de yüzde 72'si diyanet ve din adamlarının siyasetle uğraşmasını onaylamıyor. Ankete katılanların yüzde 69'u Diyanet'in siyasete karıştığını söylerken, AKP'ye oy vereceğini belirtenlerin yüzde 50'si de bu görüşe katıldı.

MetroPOLL’ün araştırmasına göre, seçmenin yüzde 81’i diyanetin ve din adamlarının siyasetle uğraşmalarını doğru bulmuyor. AKP seçmeninde ise bu oran yüzde 72 olarak ölçüldü.

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı Eylül ayı araştırmasında diyanet ve siyaset ilişkisini de ele aldı. Ankete katılan seçmene, “Diyanet ve din adamlarının siyasetle uğraşmalarını doğru bulur musunuz” diye soruldu. Seçmenin yüzde 80,7’si diyanetin ve din adamlarının siyasetle uğraşmalarını doğru bulmadığını, yüzde 15,7’si ise doğru bulduğunu söyledi.

Öte yandan verilen yanıtlar oy verilen parti bazında incelendiğinde ise, AKP seçmeninin yüzde 71,6’sı, “Diyanetin ve din adamlarının siyasetle uğraşmalarını doğru bulmadığını” söylerken, MHP’de ise bu oran yüzde 80,8 oldu.

Diyanet ve din adamları siyasete karışmaya başladı

Ankete katılanlara ‘Son yıllarda Diyanet’in ve din adamlarının siyasetle uğraştığını düşünüyor musunuz?” diye de soruldu. Ankete katılanların yüzde 69’u Diyanet’in ve din adamlarının siyasetle uğraştığı cevabını verdi. Yüzde 26.8’i ise bu fikre katılmadı. AKP’ye oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 50’si de Diyanet ve din adamlarının siyasete karıştığını düşündüğünü söyledi.

Loading