Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yayın gitti

Geçtiğimiz gün eskiden söylendiği şekilde “yayın gitti”. Ne mi oldu? Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu ve birçoğumuzun bağımlısı olduğu ve muhtemelen 5 dakikaya bir bakmadan duramadığı sosyal medya platformları İnstagram, Facebook ve Whatsapp çöktü! Amerika’da yaşadığım için Whatsapp’ın çökmesi Türkiye ile iletişimim kesildi, İnstagram’da yönettiğim platformlarda 50’bine yakın takipçimden uzak kaldım ve her türlü internet sitesine Facebook üzerinden bağlandığım için hiç birine giremedim.

Kabul ediyorum bir nevi detoks oldu aslında, zira Whatsapp gruplarına atılan toplu günaydınlaşma mesajları epey uzun sürüyor. Genelde fazla grupta olmamaya çalışıyorum çünkü tanımadığım kişiler ile aynı grupta olmak, Türkiye gibi bir ülkede bana o kadar güvenli gelmiyor. Mesela çoğunluğun Göztepeli olduğu bir grupta Altay ya da Karşıyaka güzellemesi yapmak ve tepki le karşılaşmak basit bir Whatsapp grubu için fazla sancılı olabiliyor. Siz de bilirsiniz ki böyle sohbetlerin seyri “adanmış hayatlar” ve kim olduğunu bilmeyerek size kendini soranlardan geçiyor. Bu yüzden eklendiğim gruplardan grup amacına ulaşınca müsaade isteyerek ayrılıyorum.

Peki, sizce “yayın” neden gitti?

Eski Başkan Trump’ın seçilmesinden bu yana senatoda ifade veren Mark Zuckerberg ve peşi sıra gelen “Facebook seçimlere şaibe karıştırıyor mu?” sorularının devamı kapsamında; ifade veren Facebook eski çalışanı France Haugen, ABD Senatosu Ticaret Alt Komisyonu’nda senatörlerin sorularını yanıtlarken şirketin çocuklara zarar verdiğini, ayrımları keskinleştirdiğini ve demokrasiyi zayıflattığını söyledi.

Bununla birlikte gelen olaylar silsilesinde Zuckerberg bir günde 7 milyar dolar kaybetti, silikon vadisindeki yazılım şirketlerinde çalışanlar da benim gibi Facebook şifresi kullandıklarından iş yerlerine bile giremediler. Bununla birlikte zoom toplantıları yapılamadı, Google vs de bu dalgalanmalardan etkilendiği söyleniyor. Böylesine güçlü bir kurumun “evet sıkıntı var, üzerinde çalışıyoruz” mesajını Twitter üzerinden vermesi de ayrı bir ironiydi.

Oturumdan sonra bir açıklama yayımlayan Facebook yönetimi, Haugen’in söylediklerine katılmadıklarını söyledi ancak “internet için bazı standart kurallar oluşturmanın vakti geldi” dedi.

Açıklamada, “İnternetin kuralları en son 25 yıl önce güncellenmişti. Yasa yapıcıların alması gereken toplumsal kararlar konusunda şirketlerin bir şeyler yapmasını beklemektense, Kongre harekete geçmeli” ifadeleri yer aldı. Pazar akşamı CBS kanalına konuşan Haugen, son haftalarda Amerikan Wall Street Journal gazetesi ile belgeleri paylaşan kişinin kendisi olduğunu açıklamıştı.

Açıklamaları TV’den canlı dinlemiş biri olarak zaman zaman, Haugen’in kan donduran açıklamalar yaptığını itiraf etmeliyim. Zira WSJ’ ile paylaştıkları belgelerde şirketin iç araştırma sonucunda İnstagram’ın kızların akıl sağlığına zarar verebileceğini gördüğünü fakat kendisinin bir şey yapmadığı yazılmıştı. Haugen bununla birlikte her şeyin Zuckernberg’in yetkisi dahilinde olduğunu, kimsenin kendine hesap soramadığını ve tüm bunları değiştirebileceğini ama karlılık payının insanlardan daha değerli olduğundan dolayı bir şey yapmadığını da belirtti.

Açıklamaların ardından Haugen’in bilgisi olmadığı konularda açıklamalar yaptığını belirten Facebook yetkilisi, Twitter hesabından açıklamalar yapan Facebook İletişim Direktörü Andy Stone ise, Haugen’in çocuk güvenliği ve Instagram gibi bilgisi olmadığı alanlarda sorulara maruz kaldığını söyledi.

Sonuç olarak

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler nadir de olsa bir konuda anlaşarak, uzun zamandır neden biz bunların önüne geçmemişiz ki gibi açıklamalarda bulunurken. Demokrat Senatör Richard Blumenthal Tütün şirketlerinin sigaranın zararlarına dair bilgileri gizlemesini hatırlatan ve “Büyük teknoloji şirketleri, büyük tütün şirketlerinin yaşadığı gibi gerçeklerle yüzleşmenin kaçınılmaz olduğu ana geldi.” diye de ekledi.

Bu noktada farklı görüşten senatörler farklı olaylar ile endişelerini dile getirdi. Bu noktada Demokrat Amy Klobuchar şirketin 6 Ocak’ta ABD Kongre Binasına yapılan saldırıyı teşvik eden radikal görüşlü kimselerin görüşlerini öne çıkardığını,
Cumhuriyetçi Ted Cruz Facebook’un muhafazakar görüşleri sansürlediğini, bununla birlikte Cruz dışındaki ergen kızların akıl sağlığını olumsuz etkilemesi konusunun araştırılması konusunda fikir birliğine vardılar.

Bu açıklamaların ardından olacak gelişmelerde top şimdi Facebook’da olacak ve savunmayı nasıl kuracakları şimdiden merak konusu. Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…