Türkiye’den F-16 savaş uçakları için ABD’ye ‘alım ve modernizasyon talebi’

Türkiye'nin, Milli Savunma Bakanlığı üzerinden ABD hükümetine gönderdiği resmi talep mektubuyla 40 adet F-16 savaş uçağı alımı ile Türkiye’nin elindeki F-16’ların modernizasyonunu istediği iddia edildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarması nedeniyle Ankara-Washington hattındaki tartışma sürerken Türkiye, envanterindeki F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu için ABD’den talepte bulundu. Türkiye’nin ABD’den 40 adet yeni F-16 almak istediği iddiasına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Yunanistan merkezli defensereview.gr’de yer alan haberde Türkiye’nin ABD’den yeni F-16 alımı ve mevcut F-16’ların modernizasyonu için talepte bulunduğu iddia edildi. Habere göre Türkiye, Milli Savunma Bakanlığı üzerinden ABD hükümetine gönderdiği resmi talep mektubuyla 40 adet Blok 70 serisi F-16 savaş uçağı alımı ile Türkiye’nin elindeki 80 F-16’nın modernizasyonunu istedi.

MSB yetkilileri “talep olabilir” dedi

Türkiye’nin ABD’den yeni F-16 almak istediği iddiası, Milli Savunma Bakanlığı’nca doğrulanmadı. Cumhuriyet’in konuyla ilgili sorusuna “Biz ABD’den F-35’lerimizi veya parasını istiyoruz” yanıtını veren MSB yetkilileri, yeni F-16 talebi olup olmadığı sorusu üzerine “ABD ile mevcut anlaşmalar kapsamında Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki F-16’ların modernizasyonu için bir talep olabileceğini” bildirdi.

THK’NİN temel gücünü F-16’lar oluşturuyor

Türkiye’nin Rusya’dan alınan S-400’ler nedeniyle program ortağı olduğu F-35 yeni nesil savaş uçağı projesinden çıkarılmasının ardından ABD’nin Türkiye’ye gönderilmesine izin vermediği F-35’lerden doğan boşluğun Türk Hava Kuvvetleri tarafından yakın dönemde nasıl doldurulacağı bir süredir tartışılıyor. Türkiye, F-35 programına dönüş için ABD’de lobi yürütse de dönüş ABD Kongresi tarafından S-400’lerin mülkiyetinden vazgeçilmesi şartına bağlandığı için yakın dönemde bu konuda çözüm bulunabilmesi beklenmiyor. Daha önce F-35’lerin gelmesiyle sayıları 30 ile 50 arasında olan F-4 savaş uçaklarını peyderpey envanterden çıkarmayı planlayan ancak ABD ile yaşanan sorun nedeniyle bu planı sekteye uğrayan Türk Hava Kuvvetleri’nin temel gücünü, sayıları 240 civarında olan F-16’lar oluşturuyor. Türkiye, envanterdeki uçakların kullanım ömrünü uzatmak için modernizasyon projelerinin bir bölümünü kendi imkânlarıyla gerçekleştiriyor.