Şimdi İngiltere’ye e-fırsat zamanı

Pandemiyle birlikte e-ticaret ve e-ihracat adeta rekor kırdı… Belki 10 yıl sonra yakalayacağı rakamlara bir anda geldi. Ve herkes her şirket e-fırsatı konuşmaya başladı. Son dönemde e-fırsatın gözdelerinden biri Birleşik Krallık ya da İngiltere oldu.

Ömer Nart

Bu durum bu ülkede her firmanın e-ticaret ve e-ihracat yatırımı yapmasını neden oldu. Türkiye’nin son dönemdeki en başarılı kuruluşlarından biri olan GETİR İngiltere’den dünyaya açıldı. Bir çok alanda önderlik yapan GETİR bu alanda da lokomotif oldu. Bu alanda önemli atılımlara hazırlanan kuruluşlardan biri WORLDEF oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Nart geçtiğimiz günlerdeki bir sohbetimizde bu konuya ilişkin şunları söylemişti:

“Tüm veriler ışığında Birleşik Krallık pazarını çok önemsiyoruz. Bu bağlamda geçtiğimiz 16 Mayıs’ta ilk kez online olarak düzenlediğimiz World E-Commerce Forum’un odağına İngiltere e-ticaret pazarını aldık. Online forumda İngiltere başta olmak üzere 34 ülkeden 6 bine yakın işletmeyi ağırladık. İki binin üzerinde ikili video görüşmeye ev sahipliği yaptık. Ve ben bu gelişmelerden sonra İngiltere’de ofis açmaya oraya gitmeye karar verdim.”

Ömer Nart sonra da pazarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Çin, ABD ve İngiltere’nin dünyanın büyük e-ticaret pazarları… İngiltere’nin yaklaşık 400 milyar dolara yakın e -ticaret hacmi var. Belki de bu sene daha fazla bir rakam olacak bu. Ürünlerin daha katma değerli bir şekilde satılabilmesi mümkün olan bir yer. Dolayısıyla İngiltere e-ticaret pazarı, Türk e-ticaretçiler için çok güzel bir noktada. İngiltere’de bir depo açtığınız zaman, bunun temelde iki tane büyük avantajı var. Aynı gün ya da hemen ertesi gün teslimat yapabilme imkanı sağlıyor. Müşterinin memnuniyetini kazanmış oluyorsunuz. Dijital pazarlama giderlerinin yüzde 5’lere kadar düşürmenin yolu müşteri memnuniyetini sağlamak. İkincisi, maliyet avantajı.”

Ömer Nart’tan önce bunu hayata geçirmiş sevgili Emre Berk vardı. Türkiye’de çok sayıda e-ticaret şirketinin kuruluşunda görev almıştı. Ülkemizde e-ticaretin hukukunun oluşmasına katkı vermişti. Şimdilerde firmalarımızın İngiltere ve AB’yi kapsayacak şekilde bir marka korumasının mutlaka yapması gerektiğini vurguluyordu Emre Berk… Bu durumda İngiltere ile ilgili e-ihracat fırsatlarını masaya yatırmak gerekiyordu. Öyle yapıldı.

Bu konuda en etkili ve yetki ismin konuya ilişkin mesajlarını aldık. TOBB e-ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, sınır ötesi e-ticarette hedef pazarlardan birinin İngiltere olduğunu vurguladı, “Türkiye ve İngiltere arasındaki ikili ticaret hacmi son 10 yılda yüzde 70’ten fazla artış kaydetti” dedi ve şu mesajları aktardı:

Selçuk Öztürk

“Özel sektörün dijitalleşmesi ve yeni nesil girişimciliğin gelişmesini hedefliyoruz. Bu yeni iş ortamına uyum sağlamak için girişimcileri ve KOBİ’leri, dijital ortama taşımak istiyoruz. e-ticaret pazarında hızlı yükseliş trendi sürüyor. 2019 yılında 826 milyar dolar olan sınır ötesi e-ticaret, 2020 yılında 1.5 trilyon dolarlık bir büyüklüğe erişmiş durumda. Uluslararası araştırmalar, bu büyüklüğün 2026 yılında 5 trilyon dolar rakamına ulaşacağını gösteriyor. Türkiye’de geçen yıl e-ihracat genel ihracatın yüzde 1.3’üne erişti. Oysa e-ihracat dünyada genel ihracatın yüzde 4.4’une erişmiş durumda. Eğer vaktinde burada yerimizi alamaz, işletmelerimizi e-ticarete uyumlu hale getiremezsek, önden gidenleri yakalamamız imkansız hale gelecek. Bize göre şimdi küresel ticarette elektronik bir sefere çıkma zamanıdır. Ürünlerimizi online ağlarla dünya pazarlarına sürme zamanıdır. Türkiye ve İngiltere arasındaki ikili ticaret hacmi son 10 yılda yüzde 70’ten fazla artış kaydetti. Ticaret hacminin e-ticaretle daha yukarı seviyelere geleceğine inanıyoruz.”

Türkiye- İngiltere ekonomik ilişkileri

Türkiye’den İngiltere’ye yapılan ihracat: 10 milyar dolar… İngiltere’ye ihracatta başlıca kalemler: Tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli ve elektriksiz makineler, motorlu araçlar ve parçaları, demir çelik ürünleri.

Türkiye’nin İngiltere’den yaptığı ithalat: 6 milyar dolar… İngiltere’den ithalatta başlıca kalemler: Elektrikli ve elektriksiz makineler, otomotiv ve yan sanayi ürünleri, eczacılık ürünleri, demir çelik ile plastik ve plastikten mamul eşya

Toplam dış ticaret hacmi: yaklaşık 16 milyar dolar

Türkiye’nin bisküvi devi Ülker’i de bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, İngiltere’nin en büyük bisküvi şirketlerinden United Biscuits’i 2014 Kasım ayında satın aldı.

McVitie’s, Jaffa Cakes and Penguin gibi markaların sahibi İngiliz firmanın 2 milyar sterlin (yaklaşık 3 milyar dolar) karşılığında satışı gerçekleşti.