Okullarda temizlikçi sorunu

İlk ve orta dereceli okullarda görev yapan öğretmenlerin yüzde 78’i, “Okullarda salgın şartlarına uygun gerekli hijyen önlemi alınmıyor” dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Anadolu Eğitim Sen (AES) 81 ilde 4 bin 736 öğretmenin katılımıyla, “Yüz Yüze Eğitimin Nabzı” araştırması yaptı. Araştırmayı SÖZCÜ‘ye değerlendiren AES Genel Başkanı Alper Öğretici, “Okullarda temizlik personeli eksikliği had safhada. Milli eğitim müdürlükleri İŞKUR’da temizlik personeli arıyor. Okulların yüzde 9’unda, yani binlerce okulda tek bir temizlik görevlisi bile yok. Veliler ve öğretmenler okul temizliyor. MEB karantinadaki öğrenci, öğretmen, okul ve derslik sayısını paylaşmıyor.

Okullardan yayılacak

Yüz yüze eğitim gerekli hijyen sağlanmadan bu şartlarda sürerse karantinadaki sınıf sayısı hızla artacak ve Covid-19 okullardan topluma yayılacak. Salgında temizlik personeli olmadan plansızca okul açılışı, karantinadaki sınıf sayısını hızlı arttırıyor. İstanbul’da 500, Ankara’da 200, İzmir’de de 150’nin üzerinde okulda karantina var. Bursa’da bile resmi rakamla 145 derslik karantinaya alındı. Türkiye genelinde binlerce sınıf karantinada olduğu için öğrenciler evlere gönderildi” dedi.

153 bin öğrenci okula gidemedi

Öğrenci Veli Derneği’nin araştırmasına göre, okulların ilk 4 haftasında 153 bin 400 öğrenci salgından okula gidemedi. Eğitim Sen’e göre ise 36 şehir, 154 ilçe ve 16 köyde 1636 sınıf karantinada. Temaslı veya pozitif öğretmen sayısı 827 iken öğrenci sayısı 4 bin 681 oldu.