İzmir’in ilk İngilizce sağlık turizmi dergisi yayında

Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi MedicalPark Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Zeki Hozer ve Gazeteci Ahmet Veli Olgundeniz, İzmir’in Sağlık Turizmi potansiyelini ortaya koyan ilk İngilizce dergi Health Tourism&İzmir’i yayımladı.

Toplam 120 sayfalık Health Tourism&İzmir, sağlıkta fizik alt yapısını, yetişmiş insan gücünü ve klinisyen potansiyelini ortaya koyuyor. Hozer ve Olgundeniz, dergiyi tüm yurtdışı ticaret ateşeleri ile sağlık turizmi partneri olan uluslarası sigorta, aracı kurum, şirketler ve devletlerin sağlık hizmet alım kuruluşlarına gönderileceğini kaydetti. Hozer ve Olgundeniz, sağlık sektöründe uluslararası standartların önemini vurgulayarak, JCI dahil uluslararası akreditasyona sahip olan hastanelerin sağlık turizminde önemli bir referans olduğunu, bu kapsamda JCI’a akredite tek üniversite hastanesi olarak ilk yayınlarını MedicalPark Hastanesi için yaptıklarını söylediler. 301 yataklı olan hastane, Tüpbebek, organ ve kemik iliği transplantasyonu ve onkoloji üniteleri dahil 41 branşta çalışan 125 akademik ünvanlı klinisyeni 75 bin metrekarelik fizik alt yapısı ile, ülkemizin önemli sağlık turizmi merkezlerinden birisi…

Dr. Hozer, dergi hakkında yaptığı açıklamada, “200 milyar dolara yaklaşan küresel sağlık turizmi sektöründen ülke olarak yüzde 10’u bile bulamayan oranda pay alıyoruz. Türkiye, tüm dünyanın sağlık hizmeti alacağı yüksek standartta bir alt yapı ve hekim kadrosuna sahiptir. Tanıtım, hedef pazar çalışması, kümelenme ve sektörel teşvik eksiklikleri giderildiğinde ülke olarak yıllık 20 milyar dolara paya ulaşabiliriz.” dedi.