6 büyüktür, 3’ten!..

Tablo açık açık ortaya çıktı.

Hem “doğrudan” halk içinde yapılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemin’den memnun musunuz?” sorusunun sorulduğu kamuoyu yoklamaları “yüzde 50’nin çok üzerinde bir orana varan ‘Memnun değiliz’ cevabı” ile sonuçlanıyor!…

Hem de, yapılan karşılıklı görüşmeler sonunda, “Cumhurbaşkanlığı Hükümeti sisteminin kaldırılması ve ‘güçlendirilmiş parlamenter sistemin yapılandırılması’ üzerinde” 6 parti anlaşınca…

Bu 6 partinin “toplam” oy oranı, kamuoyu yoklamalarında “bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna verilen cevaplarına göre, “yüzde 50’nin çok üstünde” görünüyor!..

Bu demektir ki; “Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin kaldırılması ve ‘güçlendirilmiş’ parlamenter sistemin yapılandırılması” konusunda, “6 (Millet İttifakı; CHP – İYİ Parti – SAADET Partisi + HDP + GELECEK Partisi + DEVA Partisi) büyüktür 3 (Cumhur İttifakı; AKP – MHP – BBP)’ten!..

Tablo bu kadarlar da kalmayacak. Görünüyor ve anlaşılıyor ki, Millet İttifakı + 3 Parti; HDP – Gelecek – Deva partileri, “Güçlendirilmiş parlamenter sistemini yapılandırırken”, yıpratılmış, fiilen ortadan kaldırılmış “Güçler ayrımı” sistemini de inşa edecekler… Ve “yargıyı ‘bağımsız’ hâle getirme, insan hakları, basın özgürlüğü gibi evrensel ilkeleri ile geri getirme ve sosyal devlete ulaşma” konularında da anlaşacaklar; “Demokrasi Cephesi” seçime gireceklerdir.

Buna karşılık, MHP’nin “siyasette gerilime dayalı, uzlaşmaz ve ağır üsluplu politikasından kendisi ayıramayan” AKP, “ortağı gibi” sürekli oy kaybetmekte ve “Liderinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde alacağı oy sayısını” da düşürmektedir.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in “Sanayicinin üzerindeki borç yükü varlıklarının yüzde 250’sini aştı, Yüzde 250 borçluluk demek teknik iflas demektir. Otomotiv, inşaat ve turizmde borçluluk oranı yüzde 500’leri buluyor. Teknik iflas mevzuat düzenlemesiyle durduruldu. Ancak bu sürdürülebilir değil. Mutlaka önlem alınmalı” açıklaması, iş aleminin de “bugün geldiği noktayı” ortaya koyuyor.

Ekonomik olarak zor durumda olan ve “onlarca milyon seçmeni” ifade eden, işçi, memur, emekli, dul, yetim, gazi, esnaf, çiftçi gruplarına, Özdebir’in bu uyarısı ile “sanayicilerin de katıldığının görülmesi”, Cumhur İttifak için “çanların güçlü olarak çalmaya başladığını” göstermiyor mu?