TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmaları Trabzon’da yürütülecek

Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen koronavirüs aşısı TURKOVAC, Faz-3 çalışmalarının Trabzon'da da gerçekleştirileceği açıklandı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmaları Trabzon’da yürütülecek.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, AA’ya yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmalarının Trabzon’da da yapılması için hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Çalışma için Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü Kampüsü’nde yer hazırladıklarını belirten Usta, “Bununla ilgili son hazırlıklarımızı dün itibarıyla yerine getirdik ve Bakanlığımıza ‘Hazırız’ sözünü söyledik. Şimdi onlardan gelecek talimat doğrultusunda Faz-3 çalışmasını biz de başlatacağız” dedi.

2 doz Sinovac olmuş kişilere uygulanacak

Çalışmaya katılacak kişilerin gönüllülük esasıyla belirleneceğini ifade eden Usta, “İlk gelen bilgiler doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki Faz-3 çalışmasında 2 doz Sinovac’ını olmuş ve üstünden 90 gün geçmiş kişilere uygulanacak. Onun dışındakilere uygulama şimdilik olmayacak. Tamamen gönüllü, kişilerin onayıyla birlikte yapılacak” diye konuştu.

Salgınla mücadele konusunda tüm kurumların özveriyle mücadele verdiğini, yurttaşların da hassasiyet beklediklerini vurgulayan Usta, her koşulda ve ortamda özellikle maske ve mesafe kuralına uyulması gerektiğini sözlerine ekledi.