Türkiye’nin batı kıyısındaki şehirler aşılamada maviye boyandı

Corona vaka sayıları 30 bin sınırındaki seyrini sürdürürken, Türkiye’nin batı kıyısındaki şehirlerde haftalık vaka sayısının 100 binde 100'ün altında olması dikkati çekti.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Perşembe günü açıklanan son 24 saatlik verilere göre 29 bin 104 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 216 oldu. Bir günde toplam 357 bin 853 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 32 bin 119 olarak kaydedildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşısını olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye’de 2. doz aşılama ortalama yüzde 71,69 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 86,74 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 109 milyon 495 bin 613’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Covid-19 ile mücadele kapsamında iki doz aşı yaptıranların oranının 15 ilde yüzde 75’in üzerine çıktığını açıklamasıyla, Türkiye’nin batı sahil şeridi maviye boyandı.

İki doz aşılama oranıyla mavi kategoride yer alan, Türkiye’nin batı kıyısındaki Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla’da, haftalık yeni tip coronavirüs vaka sayıları 100 bin kişide 100’ün altında seyrediyor.

En az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus tablosuna göre Kırklareli yüzde 78,3, Edirne yüzde 77,1, Çanakkale yüzde 77,6, Balıkesir yüzde 76,4, İzmir yüzde 75,8, Aydın yüzde 75, Muğla da yüzde 77,9 ile mavi kategoride yer aldı.

Aşılama oranının en yüksek olduğu 10 ilin liderliğini Kırklareli üstlendi, aynı listeye batı sahil şeridinden Muğla, Çanakkale, Edirne, Balıkesir de girdi.

Türkiye’deki günlük verilerin yer aldığı tabloya göre yurt genelinde 2. doz aşılama oranı ise yüzde 70,98 oldu.

Her 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayısı Kırklareli’nde 100 binde 82,1, Edirne’de 82,4, Çanakkale’de 88,08, Balıkesir’de 80,87, İzmir’de 49,58, Aydın’da 45,48, Muğla’da ise 43,17 olarak kayıtlarda yer aldı.

Aşılama oranıyla mavi kategoride yer alan bu illerde, haftalık vaka sayısının 100 binde 100’ün altında olması dikkati çekti.

“Toplumsal bağışıklığı kazanmaktan çok uzaktayız”

Gözlem Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Türk Tabipler Birliği İzmir Şube Başkanı Lütfi Çamlı, “Aşılamada hala istenilen toplumsal bağışıklığı elde etmekten çok uzaktayız. Bütün algı yaratma çabalarını bir kenara bırakırsak etkin şekilde mevcut delta varyantına karşı koruyuculuk sağlayacak şekilde aşılanmış vatandaş oranımızın şu anda yüzde 45’ler düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu oran yüzde 50’lerin altında. Burada konuşmamız gereken 2 doz Sinovac artı bir doz Biontech ya da 2 doz Biontech yapılmışların toplam nüfusumuza göre oranı… Onun ötesindeki açıklamalar ne yazık ki algı yaratmaya yönelik. Yüzde 80’lik bir aşılama beklediğimize göre demek ki daha çok uzaktayız” diye konuştu.

“Tedbirler alınmıyor, denetleme yapılmıyor”

Pandemi kurallarının uygulanmadığı ve denetiminin yapılmadığını belirten Çamlı, “Kalabalıkların olduğu girişlerde, örneğin düğünlerde ya da buna benzer etkinlikler ve kutlamalarda, toplantılarda, panellerde, sinema salonlarında, konserlerde, AVM girişlerinde aşı durumunun sorgulanmadığı ve aşısızlardan PCR sonuçlarının istenmediğini görüyoruz. Okullarda ve fabrikalarda, aşısızlardan haftada bir ya da iki kez istenmesi planlanmış olan PCR testinin alt yapı yetersizlikleri ile hayata geçemediğini görmekteyiz. Aşı tereddütlülerinin aşılanması konusunda da çok büyük bir başarı elde ettiğimiz söylenemez. Yeterli bir aşılama elde edememişiz, toplumsal bağışıklığı elde etmekten çok uzaklardayız. Çok bulaşıcı olduğunu bildiğimiz delta varyantı baskın bir şekilde devam ediyor. Ve buna karşın pandemi ile mücadelede önemli olan tedbirleri büyük ölçüde uygulamıyoruz. Sokaklara, toplu taşımalara, iş yerlerine baktığımız zaman maske ve mesafe konusunda ciddi ihlaller var. Buna karşın bir tedbir de alınmıyor. Toplu taşımalarda ya da havalandırması iyi olmayan mekânlarda, iş yerlerinde çok da tedbir alınmadığını söylüyoruz” dedi.

“İzmir’de yüzlerce sınıf karantinada”

Okullarda başlarda alınması gereken önlemlerin hala uygulanmadığını dile getiren Çamlı, “Eğitim 6 Eylül’de başlatıldı ama eğitim başlamadan önce başta TTB olmak üzere birçok meslek örgütü, özellikle Eğitim-Sen hangi tedbirlerle okulların açılmasının doğru olduğunu defalarca belirtmesine rağmen bu tedbirlerin alınmadan, okulların açılması bu yaş grubunda da enfeksiyonun patlamasına sebep oldu. İzmir’de yüzlerce sınıf karantinada… Çünkü orada da ne aşılama, ne de dersliklerin, okulun pandemiye yönelik düzenlenmesi konusunda etkin bir tedbir alındı. Hala hızlı antijen tarama testi yok, hala eğitimcilerimizin aşılanmasında hedeflediğimizden uzaklardayız. Dersliklerin durumu, sınıfların kalabalıklığı tüm bunlar göz önüne alındığında okullardaki vaka artışı bizi çok şaşırtmıyor” şeklinde konuştu.

“Sağlık Bakanı ne yapmayı düşünüyor?”

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarına ilişkin konuşan Çamlı, “Giderek artan bir vaka sayısı var ve Sayın Bakan ek tedbir almayı düşünmüyor. Peki ne yapmayı düşünüyor? Bu vakaların nasıl düşeceğini düşünüyor? Bu salgınla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Temmuzdan bu yana vaka sayıları, 7 kat arttı. Tüm çalışmalara rağmen bağışıklık elde edilebilecek aşılama oranları yüzde 50’lere ulaşmadı. Bir kez aşı olmuşlar açıklanarak yüzde 70’ler 80’ler konuşuldu ama bunun hiçbir pratik anlamı yoktu ki… Tek aşı olmanın, 2 doz Sinovac olmanın bugün bu delta varyantında etkili olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla bu oranları açıklamak bir algı yaratmaktan başka bir şeye yaramıyor ki. Önemli olan gerçekten koruma sağlayabilecek şekildeki aşılama oranlarını toplumla konuşabilmek. Gerçekçi olmak… Doğru bilgiyi vermek budur. Bu oranlar da yüzde 50’ler düzeyinde. Bunların kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekiyor. Vaka sayıları bu kadar artarken “ek bir tedbir almayı düşünmüyoruz” diyen Bakan ne yapmayı düşünüyor? Vaka sayıları 7 kat arttı, demek ki bir yerde bir yanlış var. Giderek düşen bir vaka sayısını konuşmuyoruz. Giderek yükselen bir vaka sayısını konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.