Pandora Papers sızıntısı nedir?

2016 yılında sızan Panama Belgeleri'nden sonra büyük bir sızıntı daha dünya medyasında konuşuluyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) “Pandora”nın kutusunu açtı… 117 ülkeden 600’ün üstünde gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belge, “offshore” ve vergi cennetleri ile ilgili çarpıcı bilgiler içeriyor.

Türkiye’den DW Türkçe’nin ortak olduğu bu inceleme süreci “Pandora Papers” adıyla anılıyor. DW’nin haberine göre 35 ülke liderinin, 336 politikacı ve kamu görevlilerinin vergi cennetlerinde şirket kurduğu belgelerde yer alıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Ekvator Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso Mendoza, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Babis, Ürdün Kralı II. Abdullah, Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera’nın çocuğu ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in denizaşırı ilişkileri belgelerde yer alıyor.

NELER ORTAYA ÇIKTI?

Pandora Belgeleri’nde 6,4 milyon doküman, 3 milyona yakın resim, 1,5 milyondan fazla e-posta ve neredeyse yarım milyon excel tablosu bulunuyor.

Belgeler 90 ülkeden 330 politikacının da aralarında bulunduğu kişilerin off-shore şirketler aracılığıyla servetlerini sakladığını gösteriyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Global Financial Integrity’den (Küresel Finansal Dürüstlük) Lakshmi Kumar bu kişilerin “hortumladıkları paraları saklayabildiğini”, bunu da genellikle anonim şirketler üzerinden yaptığını söylüyor.

OFFSHORE NEDİR?

Offshore, uluslararası bankacılık kurallarının ve yasal düzenlemelerin tanınmadığı bankacılık faaliyetini ifade ediyor. 1960’lı yıllarda gelişen bu bankacılık türü için adres olara dünyanın çeşitli noktaları gösteriliyor. Uzak Doğu’da, Hong-Kong, Singapur Asya dolarlarının merkezi olarak biliniyor. Ortadoğu’da Bahreyn, Pasifik adaları içerisinde Cayman Adaları ve Bahama bilinen diğer merkezler.

Offshore bölgelerinin en büyük özelliği vergi cenneti tabir edilmeleri ve hesap sahiplerinin bilgilerinin gizliliğini taahhüt etmeleri.