3 milyar kullanıcıya sahip Facebook 2008’den bu yana en büyük kesintisini yaşıyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp Pazartesi gün ortası itibariyle üç saatten fazla bir süredir çalışmıyor. Her üç platform da Amerika’da öğleden kısa bir süre önce çalışmayı durdurdu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Facebook ve sahip olduğu WhatsApp ve Instagram uygulamaları sunucuyu hatalarıyla yanıt verirken kesintilerin belirli bölgelerde mi yoksa dünya çapında mı olduğu henüz belli olmamakla beraber kesintilerin büyük bir popülasyonu etkilediği kesin. 

Kesintiye neyin neden olduğu ise şu anda bilinmiyor. Fakat araştırmacılar olası bir hacklenmeden şüpheleniyor. Şirketin hisse senetleri ise geçtiğimiz bir kaç saat içerisinde yüzde 20’ye yakın düştü. Facebook Inc, 30 Ekim 2020’den bu yana yaşadığı en kötü günlük düşüşü yaşıyor. 

CNN’in haberine göre birden fazla güvenlik uzmanı, olası bir suçlu olarak bir Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) sorununa işaret ediyor. DNS, web sitesi adlarını bir bilgisayar tarafından okunabilen IP adreslerine çevirir. Genellikle “internetin telefon rehberi” olarak adlandırılır. Cisco’nun internet analiz bölümü ThousandEyes Twitter’da yaptığı açıklamada, testlerin kesintinin devam eden bir DNS hatasından kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Bu kesinti, teknoloji devi şirketin 2008’den yana yaşadığı en büyük çöküntü. Tek fark, 2008’de 80 milyon kullanıcısı olan ağın bugün 3 milyar kullanıcısı olması. 

2019’da benzer bir kesinti yaklaşık bir saat sürdü. Facebook, bu kesinti için bir sunucu yapılandırma değişikliğini suçlamış ve hasarı kısa sürede giderebilmişti. 

Şirketin basın sözcüsü, “Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız” dedi. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” açıklamasında bulundu.