IMF’de ‘darbe’

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Dünya Bankası CEO'luğu döneminde bir raporda Çin lehine değişiklik için baskı yaptığı iddiasıyla IMF İcra Kurulu'nun karşısına çıkacak. Nobel ödüllü ünlü ekonomist ve eski Dünya Bankası Başekonomisti Joseph Stiglitz olayı "darbe girişimi" olarak yorumladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’nın Dünya Bankası CEO’luğu yaptığı dönemde bir raporda Çin lehine değişiklik yaptığı iddiasıyla ilgili IMF bünyesinde soruşturma yürütülüyor.

Reuters konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, IMF İcra Kurulu’nun soruşturma kapsamında bu hafta içinde Başkan Georgieva ve Dünya Bankası bünyesindeki inceleme raporunu yazan kişileri ayrı ayrı sorguya çekeceğini aktardı.

Başkan salı günü sorguya çekilecek

Dünya Bankası etik kurulunun talebiyle Georgieva ve dönemin diğer Dünya Bankası yöneticileri hakkında inceleme raporunu hazırlayan ve WilmerHale hukuk bürosu avukatlarının bugün (4 Ekim Pazartesi), Georgieva’nın ise yarın IMF İcra Kurulu’nun karşısına çıkacağı belirtildi.

Georgieva’nın, IMF ve Dünya Bankası’nın 11-17 Ekim tarihleri arasındaki yıllık toplantılarına ilişkin konuşma yapacağı gün ifade vereceği kaydedildi.

Ünlü Ekonomissten ‘darbe’ yorumu

Konuya dair Nobel ödüllü ünlü ekonomist Joseph E. Stiglitz’den dikkat çeken bir yorum geldi. Project Syndicate sitesinde “IMF’de darbe girişimi” başlıklı bir yazı kaleme alan Stiglitz, Georgieva’nın adil olmayan bir raporla itibarsızlaştırılmak istendiğini, muhafazakarlar tarafından atılan bir iftiranın mağduru olduğunu, bir darbe girişimiyle görevden uzaklaştırılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Dünya Bankası’nın eski başekonomisti de olan Stiglitz, Georgieva’nın gelişmekte olan ülkeleri mali olarak desteklemek konusunda seleflerinin ilerisinde olduğunu ve bu nedenle muhafazakar güçlerin hedefi olduğunu iddia etti.

Kaynak: Sözcü