Atık kağıt depolarına polis baskını

İstanbul, Dudullu Kadosan Oto Sanayi Sitesi önünde bulunan atık kâğıt işçilerinin depolarına polis baskın düzenledi. Polis, depoların kapatılmamasını isteyen kağıt toplayıcılarına müdahale etti.

İstanbul Valiliği’nin 23 Ağustos’ta kağıt toplayıcılığın yasaklanmasına yönelik aldığı karar sonrası, atık depolarına baskınlar devam ediyor.

Ümraniye’de Kadosan Oto Sanayi Sitesi önünde bulunan atık kâğıt işçilerinin depolarına yönelik dün zabıta ekipleri ve çevik kuvvet ekipleriyle baskın yapıldı. Depoların kapatılmamasını isteyen kağıt toplayıcıları zabıtaya direndi. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri işçilere müdahale etti.

Kağıt toplayıcılarından Mahmut Aytar olayı şöyle anlattı: “Sabah 9 gibi polisler geldi. Depolarımızı kapatmak istediler. Biz de buna izin vermek istemedik. Sonra gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale ettiler. 10-15 kadar arkadaşımız gözaltına alındı. Şimdi onlara ulaşamıyoruz. Avukat yok, bizimle ilgilenen yok. Ne olacağını bilmiyoruz.”

Aytar kendilerine yapılan müdahaleden sonra depolardan birinde yangın çıktığını ve söndürüldüğünü de söyledi.

Ne olmuştu?

İstanbul Valiliği 23 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada atık toplama işleminin çevre ve halk sağlığı sorunlarına neden olduğunu iddia ederek bu işi yasakladığını duyurmuştu.

Açıklamada “Şehrimizde izinsiz-ruhsatsız atık toplama ve ayırma faaliyetleri; başta çevre ve halk sağlığı sorunları olmak üzere, kayıt dışı ve sağlıksız koşullarda istihdama yol açmakta, ayrıca kamu zararı ve haksız kazanca sebebiyet vermektedir. Bütün bu olumsuzlukları gidermek amacıyla denetimlerimiz devam ediyor, devam edecektir. Bu ilçelerimizde bir daha çekçekçi diye tabir edilen atık toplayıcıları olmaması için belediyelerimiz, muhtarlıklarımız ve hemşehrilerimizin gereken duyarlılığı göstereceklerine inancımız tamdır” ifadelerine yer verilmişti.

Valilik kararının ardından farklı ilçelerde başlayan operasyonlarda yüzlerce kağıt toplayıcısının arabasına el konurken, onlarca atık deposu da kapatıldı.