Mezun akademisyenlerden Boğaziçi nöbetine destek

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin son nöbetine, farklı üniversitelerde görev yapan Boğaziçili mezunlar da katıldı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin 182. nöbeti, Boğaziçi’nden mezun olmuş ve halihazırda başka üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti. Cüppeleriyle Güney Meydan’da buluşan mezunlar yaptıkları açıklamalarda, Boğaziçili akademisyenlerin özgür ve özerk üniversite için verdikleri onurlu mücadeleye destek için geldiklerini belirterek, yüksek öğretimde yaşanan sorunların diğer üniversiteler için de geçerli olduğunu vurguladılar ve dayanışmanın önemine dikkat çektiler.
 
Kadir Has Üniversitesi akademisyenlerinden, Boğaziçi Üniversitesi mezunu Prof. Dr. Erinç Yeldan “Demokratik, özerk, akademik liyakate bağlı üniversite özlemiyle meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmak için hep beraber burada omuz omuzayız” diye konuşurken, Sabancı Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Aytül Erçil Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin uzun süredir sürdürdüğü direnişe sadece Boğaziçi Üniversitesi için değil, Türkiye’deki tüm üniversiteler için destek verilmesi gerektiğini belirtti.
 
“Bu mücadele, Türkiye’deki üniversitelerin otonomi mücadelesi”
Nöbete katılan bir başka Boğaziçi mezunu ise MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut‘tu. Erkut, bu mücadelenin sadece Boğaziçi Üniversitesi mücadelesi olmadığını, Türkiye’deki üniversitelerin finansal, idari ve akademik otonomi mücadelesi de olduğunu vurguladı. Acıbadem Üniversitesi’nden Prof. Dr. Uğur Sezerman da yaptığı açıklamada “Ülke olarak ilerlemek, katma değerli ürünler, dünya çapında akademisyenler yetiştirmek istiyorsak, özgür ve özerk bir üniversitenin olması, olmazsa olmazdır” ifadelerini kullandı.
 
Mezun akademisyenlerin katıldığı nöbete, İstanbul dışındaki Boğaziçi Üniversitesi mezunları da Zoom üzerinden bağlanarak dahil oldu. Nöbete her hafta oluğu gibi “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz” yazan dövizler ve derslerine son verilen akademisyenlerin fotoğraflarıyla katılan Boğaziçili akademisyenler yaptıkları basın açıklamasında, kendilerine desteğe gelen meslektaşlarına teşekkür etti.