Üniversite öğrencilerinin eğitimi yarım kalmasın

Türk Eğitim Vakfı (TEV) pandemi döneminde yaşanan sorunlar nedeniyle bursiyerlerinin okulu bırakma riskine karşı yeni bir kampanya başlattı. Kampanyanın sloganı “Yarıda Kalmasın” olarak belirlenirken TEV, üniversite öğrencilerinin hikayelerinin yarıda kalmaması için destek çağrısı yaptı.

Üniversitelerin açılmaya başladığını ancak öğrencilerin birçok sorunla baş başa kaldığını dile getiren TEV İzmir Şube Başkanı Gülnur Soybayraktar, her 5 bursiyerlerinden birisinin okulu bırakma riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Öğrenciler okulu bırakacak

Üniversite öğrencilerinin geçinme, yeme-içme, barınma gibi problemler yaşadığını ve bu sorunların onları okullarını bırakmayı düşündürdüğünü belirten Soybayraktar, “Biliyoruz ki, hepimizin hayatında dönüştürücü etkileri olan uzun bir aradan sonra öğrencilerimiz için bu dönüş yolculuğu oldukça zor olacak. Hatta kimileri dönemeyecek ve Hikayeli yarım kalacak. 3 bin 167 bursiyerimiz ile görüştüğümüz Akademetre araştırmasında ortaya çıkan veriler doğrultusunda maddi, sosyal ve psikolojik açıdan yaşadıkları zorluklar nedeniyle Her 5 bursiyerimizden biri okulu bırakma riski ile karşı karşıya. 2020 yılının ilk bir haftasında aldığımız burs başvurusu 8 bin 890 iken bu yıl 20 bin başvuru aldık. Pandeminin yarattığı mağduriyet ve eğitimleri için her zamankinden daha çok desteğe duyulan ihtiyaç ne kadar zorlayıcı bir yola gireceğimizi gösteriyor” dedi.

Böyle bir ortamda daha fazla gencimizin eğitim imkanına kavuşması için  yeni dönem iletişim sloganlarını “yarıda kalmasın” olarak belirlediklerine dikkat çeken Soybayraktar, “Yarıda Kalmasın” projemiz için el birliğiyle çalışıp daha çok öğrenciye ulaşabilmek için gayretle yolumuzda ilerleyeceğiz. Her gencin eşit fırsatlarla eğitime erişimine katkıda  bulunabilmeyi, çalışmalarımızla öğrencilerimize daha fazla destek olmayı umut ediyor, yeni ve güçlenen bağlarımızın devam etmesini diliyorum” diye konuştu.