Dışişleri: Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Doğu Akdeniz’de tehditkar faaliyetlerde bulunuyor

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) son dönemde Türkiye'nin kıta sahanlığını ihlal girişimlerine ilişkin Yunanistan ve GKRY'nin bu tek yanlı eylemlerine karşı sahada ve masada gerekli adımlar atılmakta olup, bu eylemlere alet olmamaları gerektiği belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Türk kıta sahanlığını ihlal etme girişimlerinin ardından, 3 Ekim’de ve kasım ayında Doğu Akdeniz’de yapılacağı duyurulan sondaj çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. Üçüncü ülkelerin Rum kesiminin çağrılarına alet olunmamasına dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yunanistan ve GKRY´nin son aylarda Doğu Akdeniz´de gerginliği arttırarak tek yanlı ve tahrikkar faaliyetlerde bulunmaya teşebbüs ettiği görülmektedir.

Nitekim Yunanistan´ın son dönemde kıta sahanlığımızı ihlal girişimlerine ilaveten, GKRY de Malta bayraklı, İtalyan sahipli bir gemiyle 3 Ekim tarihinden itibaren KKTC´nin haklarını ve ülkemizin kıta sahanlığını ihlal edecek şekilde bir araştırma yapacağını duyurmuştur.

GKRY Kasım ayında da Ada´nın güneyinde yeni bir sondaja başlayacağını duyurmaktadır. Tüm bu tek yanlı eylemler Doğu Akdeniz´de gerginliği arttıracak, barış ve istikrarı tehdit edecektir.

Yunanistan ve GKRY´nin bu tek yanlı eylemlerine karşı sahada ve masada gerekli adımlar atılmakta olup, bu eylemlere alet olmamaları gerektiği üçüncü ülkelerin de dikkatine getirilmektedir.”