Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yerel medyaya iktidardan “Vur”, CHP’den “Yaşat” hamlesi mi?

Yerel bir gazetenin sahibi arkadaşım telefon etti; “Haberin var mı, Basın İlan Kurumu, ‘Günlük yayınlanan yerel gazetelerin resmi ilan alma hakkını elde edebilmeleri için 13 bin gazete basma şartını getiriyor. Bu şart ‘3 bin’ idi. İzmir’de bu tirajı, en büyük ulusal gazetelerin çoğu bile tutturamıyor. Biz kapıya kilit vururuz. 3 bini zor satıyoruz, 13 bin nasıl satacağız?” dedi.

Basın İlan Kurulu’nun genel kurulu haftaya yapılıyormuş ve Genel Müdürlük bu kararı genel kuruldan geçirip yürürlüğe koyacakmış.

Eğer “haber doğru ise” anlaşılıyor ki, “Ulusal bazda basının yüzde 90’ını yanına alan” AKP iktidarı, şimdi “yerel gazeteleri” de yurt sathında devreden çıkarmak için bu kararı Basın İlan Kurumu genel kurulundan geçirecek.

Meclis’ten de MHP ile beraber çıkaracakları “Sosyal Medya kısıtlamasını da göz önüne alırsak”, ortada “basın / düşünce / ifade özgürlüğü” olarak ne geriye kalacak?..

“Günlük olmayan ve resmi ilan almayan” bir gazete olarak, biz Gözlem, zaten “iktidar nezdinde” damgalıyız. “Kendisini destekleyen” medyaya “resmi ilanın ötesinde, devlet reklamı olarak” yüzlerce milyon lira akıtılırken, “bizler” bir devlet bankası, bir TOKİ, bir başka “devlet reklamı” almayı ancak rüyamızda görebiliyoruz.

Bu haberi duyduğumuz ve tartıştığımız günlerde, “Ana Muhalefet Partisi “CHP’den ‘yerel medyaya destek’ haberi” geldi.

Marmaris’te, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı bir toplantı yapılacak, Gazeteciler Cemiyeti Başkanları ve yerel gazete sahipleri ile…

“Muhalefet yapan” gazetelere CHP’li belediyelerin bir bölümü, “İktidarın geçen aylarda koyduğu kısıtlamalara rağmen” destek olmak için imkanlarını zorluyorlar. Ama ne yazık ki, “duyarsız” kalan ve “Atatürk’ün, Cumhuriyet’in, Laik / Sosyal / Hukuk Devleti’nin savunucusu” yerel gazetelere “en ufak desteği” bile çok görenler var. “İktidarın koyduğu kısıtlamaları” bahane ediyorlar. Evet, bahane!..

Halbuki AKP’li belediye başkanları, valilikler ve kaymakamlıklar, “iktidarı destekleyen” yerel medyaya “her türlü desteği” veriyorlar.

Nefes almakta zorlanan Yerel Medya’nın, Marmaris Toplantısı’ndan beklentisi;  “Çok değil, biraz destek” o kadar!..