Türk basketbolunun duayen ismi hayatını kaybetti

Türk basketbolunun duayen isimlerinden Nur Germen, 73 yaşında hayatını kaybetti.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türk basketbolunun duayen isimlerinden Nur Germen, 73 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye Basketbol Federasyonundan yapılan açıklamada, “Türkiye Basketbol Federasyonu olarak merhuma Allah’tan rahmet, kıymetli ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

NUR GERMEN KİMDİR?

Nur Germen basketbolcu olarak Kolejliler, Galatasaray, Muhafızgücü, Tofaş SAS ve Yenişehir Meysu’da basketbol oynadı. Döneminin en iyi basketbolcuları arasında yer alıp 76 kez genç ve A milli oldu. 1971 ve 1975 yıllarında Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılan Türkiye milli basketbol takımında yer aldı. 1972 yılında aktif sporcuyken Galatasaray Lisesi’nin erkek basketbol takımını çalıştırmaya başladı.

Galatasaray’da 1983 yılında yardımcı antrenörlük yaparak 1. Lig’de çalıştırıcılık kariyerine başlayan Germen, 1984-85 sezonunda A takımının başına geçti ve sarı-kırmızılı takımın 16 yıl aradan sonra Türkiye Basketbol Ligi şampiyonu olmasında pay sahibi oldu. Ayrıca 1985 Cumhurbaşkanlığı kupası da yine Germen yönetimindeki Galatasaray’ın oldu. 25 Mayıs 1993 tarihinde ise, 12 yıl aradan sonra katılınan Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesinde Galatasaray’la anlaşan Aydan Siyavuş’un yerine millî takımın antrenörlüğüne getirildi.

2007 Haziran ayında Galatasaray Basketbol Şubesi Genel Koordinatörlüğü’ne getirildiyse de, sarı-kırmızılı takımın Türkiye Kupası’ndan elenmesi üzerine görevine son verildi.