Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Şahin Bakış turizmde Kemal Bey’i nereye taşıdı

Pandeminin zirve yaptığı günlerdi. En zor gürlerde Almanya’da başarı hikayesi yazmış bir iş insanı olarak bilenen Kemal Şahin bu defa “pes etmek yok” dedi ve Antalya’da “Turizmde yeni arayışlar ve tenis” başlıklı bir toplantı düzenledi.

Büyük bir cesaretti. Kemal Şahin gibi cesur arkadaşları bu toplantıda buluştu. Ve bütün konuşmacılar “Turizm devam edecek ama yeni adamlar atmak gerekir” görüşünde birleşti.

Geçtiğimiz günlerde bu toplantının ikincisini yapıldı. Ve artık geleneksel hale gelmesine karar verildi. Sonra geçen yıla ilişkin bir hatırlatma yapıldı.

Geçen yıl turizmde yeni adımlar atılması gerektiği konusunda görüş birliğine varılmıştı. Peki öyle yapıldı mı? Sektörün bütün oyuncularını bilmek mümkün değil. Ama bu toplantının ana konuşmacısı Şahinler Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin Club MegaSaray’da yeni adımlar atmış ve son olarak doluluğu yüzde 95’lere çekmişti. Neydi atılan yine adımlar, Kemal Şahin’in ağzından aktaralım:

*”Pandemi döneminde otelimizi hep açık tuttuk. Çevremizde çok sayıda golf oteli vardı. Biz farklı bir alana yöneldik. Teniste en iyi olalım dedik. Olduk da… Dünyanın önde gelen tenisçileri tenis sporunu ilgi duyan konuklar artık bizi tercih ediyor ve edecek.

* Kaliteliyi daha da yukarı çektik. Turquality’e de girerek ki çok az otel bunu başardı. Markamızın değerini artırmak için önemli bir adım attık. Bu dönemde herkes hizmette tasarruf yaparken biz hizmete ayrı bir önem verdik ve öne çıktık.

* Pazarlarımızı çeşitlendirdik. Ukrayna, Polonya, Kazakistan pazarlarına açıldık. Rusya’nın eksikliğini Ukrayna ile kapattık. Bazı oteller müşteri çekebilmek için fiyatlardan taviz verirken biz fiyatlarımızı aynen uyguladık, taviz vermedik.

* Kış ve kış oteli entegrasyonu yaptık. Kayseri Erciyes’te Das 3917 otelimizle Megasaray arasında ilişkiyi geliştirdik. Kışın orayı güçlendirdik kadro olarak yazın burayı güçlendirdik. Böylece çalışanlarımızı koruduk. Onların mutluluğunu sağladık. Bu bize hem verimlilik hem de hizmetle mutluluk olarak yansıdı.”

Kemal bey bu adımları atarak Şahin Bakışlı olduğunu ortaya koydu. Şahin Bakış öncelikle Şahin’in uzak noktaları çok iyi görmesi ile anlatılır. Bu nedenle diğer kuşlardan farklıdır. Ancak Şahin Bakış son dönemde teniste teknolojinin uygulanması ile de gündeme gelmiştir. Geçen yıl ki toplantıda mesajları alan Kemal bey Şahin Bakış ile yukarıdaki adımlara attı ve sonuç aldı. İşte aldığı sonuçlar. Onun ağzından aktaralım:

* “Nisan’da Rusya’nın tamamen kapanmasına rağmen yüzde 70 doluluk yakaladık. Haziran’da Belek bölgesindeki otellerin doluluğu yüzde 43’ü yakaladı. Megasaray  yüzde 78’ i buldu. Temmuz ve Ağustos aylarında ise bölge otelleri yüzde 70’i aştı ve biz de tam doluluğa yaklaştık.  Şu an Megasaray’da 1200 misafirimiz var. Ekim’de de şimdiden yüzde 95 doluluğu bulduk. Başardık. Bu başarıyı daha da büyütmek istiyoruz. Yeni oteller arıyoruz. Erciyes’e yeni bir otel yapacağız.”

 En iyi bilenler Almanya ve Rusya pazarını analiz etti

Sektörün iki önemli ismi de de toplantıda konuşmacıydı. Rusya ve çevresini en iyi bilen isimlerden Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu şunları aktardı:

“2016’da Rusya krizini yaşadık ama pandemi çok daha büyük bir kriz oldu. Anex olarak, Rus pazarı için geçen yılı kıstas kabul etmiyoruz. Ukrayna iki katına çıktı. Nisan ve Mayıs’ı Rusya kapalı olduğu için kaybettik ama Ağustos ve Eylül iyi geçti. Ekim ve Kasım da iyi görünüyor. Bu sene Mart ayında otellerin yarısı Rus ile doldu. Bu bizim pek de alışık olmadığımız bir şeydi. Bunda uzak destinasyonların kapalı olmasının avantajı oldu.”

Bir başka konuşmacı Meeting Point CEO’su Kamil Özil Almanya pazarını şu sözlerle değerlendirdi:

“Pandemiden dolayı 2020’de 400 bin civarında Alman turist geldi. Bu yıl bir milyona ulaşacağız. 2022’de, 2019’un yüzde 80 artmasını hedefliyoruz. Krizli dönemde turizmciler fazla yatırım yapmadılar. Oysa Megasaray hem personeline hem de tesise yatırım yapmaya devam etti. Bundan dolayı yoğun çalıştığımız Megasaray’ın modelinin bütün turizme yayılmasını isterdik. Turizme Megasaray aşısı yapmak lazım. Megasaray Belek’in ilk tesislerinden biri ve Almanya’da çok bilinen bir marka. Megasaray’ın tekrar gelen misafir sayıları çok yüksek olduğu için krizde bile geliyorlar. ”