iPhone’da güvenlik açığı

İngiliz uzmanlar, iPhonelar'da ortaya çıkan bir güvenlik açığı nedeniyle, telefon kilitli de olsa temassız ödeme yapılabildiğini ortaya çıkardı.

Birmingham ve Surrey Üniversiteleri’nden uzmanlar, iPhone’un tuş kilidini açmadan bin sterlin ödeme alabildiklerini ortaya çıkardılar. Ekip, bu tezlerini kanıtlamak için bir video da yayınladı. Uzmanlara göre, ApplePay ve Visa kullanıcıları güvenlik açığının hedefinde. Mastercard veya Samsung Pay gibi uygulamaların bu açıktan etkilenmediği ifade ediliyor.

Birmingham Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten ekipten Dr Andreea Radu, Apple ve Visa ile görüşme yaptıklarını ancak iki tarafın da birbirini suçladığını söyledi. Radu,”‘İki tarafın da sorumluluğu kabul etmeye ve hatasını düzeltmeye istekli olmaması, kullanıcılar için ciddi sorunlara neden oluyor” dedi. İngiliz DailyMail gazetesinde yer alana habere göre, dolandırıcılar, ‘Ortadaki Adam Saldırısı (MITM) yönetimi ile kredi kartı bilgilerine ulaşabiliyor.

Birmingham Üniversitesi’nden araştırmanın ortak yazarı Dr Tom Chothia, “iPhone sahipleri, transit ödemeler için ayarlanmış bir Visa kartı olup olmadığını kontrol etmeli ve öyleyse devre dışı bırakmalılar” diye konuştu.