EÜ Su Ürünleri Fakültesi’nde COST projesi toplantısı düzenlendi

Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi tarafından AB destekli “European Aquatic Animal Tracking Network (CA-18102)” COST projesi kapsamında Doğu Akdeniz Bölgesel Toplantısı düzenlendi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

EÜ Su Ürünleri Fakültesi 1001 Gıda Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, EÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Dinçer, Prof. Dr. Halil Şen, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. T. Tansel Tanrıkul, Muğla Sıtkı Koçman Su Ürünleri Fakültesi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Halit Filiz, su bilimleri alanında çalışmalar yapan alanında uzman akademisyenler ile Türkiye başta olmak üzere Yunanistan, Hırvatistan, İsrail ve Almanya’dan araştırmacılar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Uğur Sunlu, “Avrupa Sucul Canlılar İzleme Ağının” önemini belirterek, güncel teknolojilerin ülkemizde de uygulanmasının denizel araştırmalar için çok önemli olduğuna değindi.  Prof. Dr. Sunlu, konuşmasında projenin Doğu Akdeniz Temsilcisi olan öğretim üyesi Doç. Dr. Aytaç Özgül’e ve Batı Akdeniz temsilcisi ve koordinatörü Dr. Jan Ruebens’e teşekkürlerini ifade etti.

Doğu Akdeniz Temsilcisi Doç. Dr. Aytaç Özgül, COST eylemi hakkında bilgiler vererek, Türkiye’deki telemetri çalışmalarını anlattı. InnovaSea firması Avrupa temsilcisi Dr. Andre Steckenreuter ise akustik telemetri konusunda uygulamalı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.  

Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Dinçer, toplantıda Doğu Akdeniz akustik telemetri konulu araştırmaların ve uluslararası projelerin artırılmasına katkı sağlanması için ortak proje fikirler sunmayı hedeflediklerini söyledi.