DYP’den, Güniz Sokak’tan iktidar startı…

Aysel Kanber

Doğru Yol Partisi (DYP) Güniz Sokak’ta yeni genel merkezini açtı. Açılışta konuşan DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, DYP’nin tek başına iktidar olacağını ve startı Güniz Sokak’tan verdiklerini ifade etti.

Güniz Sokak’ın uğurlu geleceğini belirten Özaçıkgöz, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Rahmetli Süleyman Demirel iktidara hep Güniz Sokak’tan gitmiştir, yeni genel merkezimizi de Güniz Sokak’ta açtık, uğurlu geleceğine inanıyoruz. Demokrasinin simgesi haline gelen Demirel’in şapkasını buradan sallıyorum. Demirel 6 kere gitti ama 7 kere geri geldi, 8’inci gelişinde de muhteşem bir şekilde Cumhurbaşkanımız oldu. Muhalefet tank ile top ile de olsa Demirel’in gücünü hiçbir zaman yok edemedi, her seçimde kazandı, hiçbir zaman millet onu iktidardan indirmedi. Demirel’e gücü yetmeyen karşıtları hep çareyi Demirel’in şapkasına sataşmakta buldu. Canları sıkıldığı zaman sebepsiz yere ‘şapkayı alır gider’ dediler. Oysa 28 Şubat’ta papuçlarını bırakıp kaçanların Demirel’e ‘şapkayı alır gider’ demeye hakları yoktu.”

“Tek Başına İktidar Olacağız”

İddialarının tek başına iktidar olduğunu söyleyen Özaçıkgöz, “1950’de, 1965’te Türk milleti bunu Demirel ile yaşadı. 1983’te Özal ile 2002’de Tayyip Erdoğan ile yaşadı. Aynı şartlar şu anda Doğru Yol Partisi için oluşmakta. Milletimiz Doğru Yol Partisi’ni bekliyor. Her ilde, her ilçede, her mahallede, her hanede, her gönülde varız.” Diye ifade etti.  

Çetin Özaçıkgöz, örgütlenme çalışmaları ile ilgili ise şunları söyledi:

“Daha dinamik bir yapı için teşkilatlanmamızı yeniliyoruz. Bunu yaparken eski arkadaşlarımızın gönlünü alarak, onlara başka görevler vererek ilerliyoruz. Hiçbir arkadaşımızı kullanıldıktan sonra çöpe atılacak bir mendil parçası gibi görmedik. Hepsi demokrasi ordusunun içerisindeler.”

Şapkalı Hareket

“Güneydoğu’da ikinci partiyiz, bununla ilgili gayrı resmi araştırmalarımızı yapıyoruz” diyen Özaçıkgöz, temsili Süleyman Demirel şapkasını, teşkilat olarak tam kadro Ankara’da genel merkez açılışında hazır bulunan DYP Şanlıurfa İl Başkanı Halil Güneş’e verdi. Özaçıkgöz, tüm teşkilatı meydanlarda şapkalandırma gayreti içerisinde olacaklarını söyleyerek, ittifaklar ve olası erken seçim konusunda ise şunları ifade etti:  

“Biz şuanda hiçbir ittifakın içerisinde olma niyetinde değiliz, tek başına DYP muhalefetini sürdürüyoruz. Önümüzdeki bir buçuk yıl içerisinde şartlar ne getirir bilemiyoruz. Bir tarafın şartları bir şey doğurursa, bir tarafa yükleniriz ama şu anda her iki ittifakın da çok eksileri var. Muhalefet olma sebebimiz Ak Parti iktidarıdır. Diğer tarafta CHP’nin sadece bir seçim kazanmak için son bir haftadır ortaya koyduğu, verdiği tavizler ortada. Bizim için Kürt sorunu yoktur. Kürtler bu memleketin herkes gibi birinci sınıf insanlarıdır. Hiçbir sorunları yoktur, isteyen devlet memuru olur, isteyen orgeneral olur, isteyen milletvekili, bakan, başbakan, vali, kaymakam olur. Hiç kimseye ‘senin nüfus kağıdın ne, alt kimliğin nedir söyle’ denmemiştir. Bundan sonra da denmeyecektir.

Bir erken seçim öngörümüz yok. Erken seçime karar verecek olan iktidar kanadıdır ki, böyle bir yaklaşım yok. Erken seçime karar verecek olan Sayın Cumhurbaşkanıdır. Şartlar çok kötüyken insanın aklının başında olmaması lazım erken seçime gidelim demek için. Kaldı ki, iktidarın demokratik hakkı var. Dünyanın hiçbir yerinde muhalefet seçim istedi diye seçime gidilmemiştir.”

“Seçilmiş Kırallık”

Parlamenter sistemi tam desteklediklerini de sözlerine ekleyen Özaçıkgöz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Derhal parlamenter sisteme dönülmesi gerek. Şu anda 33 ülke başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Ama doğru dürüst idare edilen bir tek ABD. Afrika ve Ortadoğu’da uygulanan ve de demokratik olmayan ancak öyleymiş gibi görüntü oluşturulan, diktatörlükle yürüyen sistemleri de milletimize ‘bu bilmem ney sistemi’ diye yutturmaya kimsenin hakkı yok. Batılı ülkelerde krallıklar var ama krallar bütün yetkilerini parlamentoya ve hükümete devretmişlerdir. Bizde de sorumluluğu tamamıyla bir kişi üzerine almış durumda. Bana göre bu sistemin adı seçilmiş kırallıktır.Bir kişinin bir günde 4 bin imza atması mümkün değildir.”