Çavuşoğlu: TURKOVAC aşısında öncelik Afrika ülkelerinde

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Mahamat ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TURKOVAC aşısının hazır olduğu zaman Afrika’nın aşının paylaşılması konusunda öncelikli konumda olacağını dile getirdi. Çavuşoğlu, Almanya’da gerçekleştirilen seçimlerle ilgili ise, “Türk kökenli milletvekili sayısının da arttığını ve bugüne kadar en yüksek noktaya geldiğini görüyoruz. Sayı 18’e çıktı bundan da ayrıca memnuniyet duyduk” dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat ile Bakanlığın Fatin Rüştü Zorlu Toplantı Salonu’nda ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

İHA’nın aktardığı habere göre, 2003 yılında başlatılan Afrika Açılım Politikasının, 2013 yılında Ortaklık Politikasına dönüştüğünü söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Bizim Afrika’ya yaklaşımımız Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümler bulmalı ilkesine dayanıyor. Kalkınma çabalarına destek olmayı, aramızdaki kültürel, ticari ilişkileri artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türk firmalarının Afrika ülkelerinde aktif olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bugün firmalarımızın hayata geçirdiği projelerin toplam değeri 70 milyar doları geçti. Farklı ülkelerde gerçekten iş insanlarımız çok önemli projeleri hayata geçiriyorlar ve gururumuz oluyorlar. Kurumlarımız, sivil toplumumuz ve iş dünyamızla kıtanın her noktasında kalkınma faaliyetlerini destekliyoruz. Afrika kıtasıyla toplam ticaretimiz 2003 yılında 5.4 milyar dolardı. Bugün ise 25 milyar doların üstünde. Pandemiye rağmen bu rakam artıyor. Hedefimiz 50 milyar dolara ulaşmaktır. Bu yönde Afrika ülkeleriyle ve Afrika Birliği ile çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

“İnşallah Uğur Şahin ile yapılan görüşmeler olumlu neticelenir”

TURKOVAC aşısının hazır olduğu zaman Afrika’nın aşının paylaşılması konusunda öncelikli olacağını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Diğer aşıya ulaşamayan ülkelere de aynı şekilde en az gelişmiş ülkelere de bu aşının ulaşılması için gayret sarf edeceğiz. En son BioNTech firmasıyla Afrika ülkelerinin, Ruanda’nın Afrika’da ortak üretim yapma çalışmalarında bizde arabuluculuk yaptık destek verdik. İnşallah Uğur Şahin hocamızla beraber yapılan görüşmelerin olumlu neticelenir. Biz de Türkiye olarak buna katkı sağlamaya hazırız” ifadelerini kullandı.

“Türk asıllı milletvekili sayısı 18’e çıktı memnuniyet duyduk”

Almanya’da yapılan seçimleri de değerlendiren Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Almanya, Avrupa’nın en önemli ülkesi. Bizim de en büyük ticaret ortağımız ve müttefikimiz. Birçok konuda Almanya ile yakın iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın, Merkel ile çok yakın iş birliği ve diyaloğu oldu. Önümüzdeki günlerde Merkel’i ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyacaktır Cumhurbaşkanımız. Bizim de Almanya ile bazı görüş ayrılıklarımız oldu da ama genel anlamda Almanya’nın daha sağ duyulu ve dürüst bir arabulucu olduğunu söyleyebilirim. Ticaret hacmimiz 40 milyar doların üstüne çıkıyor bu sene. Bu rakamı daha yüksek seviyelere çıkarmak için de çalışıyoruz. Türk kökenli milletvekili sayısının da arttığını ve bugüne kadar en yüksek noktaya geldiğini görüyoruz. Bu da Türklerin Almanya’da entegrasyon konusunda başarılı olduğunun bir göstergesi. Kültürde, sanatta, sporda, ekonomide ve siyasette Türk asıllı Almanya’da yaşayan Türk kardeşlerimiz son derece başarılılar. Sayı 18’e çıktı bundan da ayrıca memnuniyet duyduk.”