‘Şampiyonlar Ligi tarihinin en sürpriz galibiyetlerini alan takım’

Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid’i yenerek, turnuva tarihinin en büyük sürprizlerinden birine imza atan Sheriff Tiraspol kulübü, tanınmayan bir devletin başkenti olan Transdinyester’de kurulu… BBC Spor muhabiri Robert O’Connor,bir şirketin hakimiyetinde olan şehirde geçmişin ve bugünün izini sürdü.

Andriy Smolensky’nin en sevdiği caddede ilerliyoruz. Tiraspol caddelerinde, Land Rover’ının çukurlara ve kırık asfalta girerek sallanmadığı tek yol burası.

Neredeyse gururla, “Böyle olması için yeni bir teknoloji kullandılar. Bütün gün aşağı yukarı sürebilirim” burada araba kullanmaktan nasıl keyif aldığını anlatıyor.

Transdinyester ya da uluslararası tanınırlığı olmayan Transdinyester Cumhuriyeti adeta tarih yapraklarında donmuş bir durumda.

Başkent Tiraspol’da on yıllar önce dağılan Sovyetler Birliği’nin orak çekiç motifi, reklam panolarında ve hükümet binalarında gururla sergileniyor. Parlamentonun dışındaki bir kaide üzerinden bakan devasa Lenin heykeli, şehrin Sovyet geçmişine duyduğu gurur ve nostaljinin bir sembolü.

Ancak kenti bugün de gururlandıran şeyler var.

Salı gecesi, şehrin futbol kulübü Sheriff Tiraspol, 13 kez Avrupa şampiyonu olan Real Madrid’i yenerek, tüm zamanların en büyük Şampiyonlar Ligi şoklarından birine imza attı.

Avrupa’nın en büyük kulüp turnuvasında ilk sezonlarını geçiriyorlar ve grup aşamasındaki ilk maçlarında da Shakhtar Donetsk’i yendikleri için şu ana kadar yüzde 100’le gidiyorlar.

Sheriff daha önce hiç bulunmadığı topraklara ayak basarken, Avrupa futbolu için de aynı durum geçerli.

Şampiyonlar Ligi, Avrupa’nın ‘tanınmayan’ yönetimlerinden birinde ilk kez oynanıyor.

Kulüp için Avrupa’da başarı büyük önem taşıyor

Lulenov, “Güney Amerika ve Afrika’dan yabancı oyuncularla anlaşmak, sonrasında Avrupa arenasında onları parlatıp Rus kulüplerine satmak, kulübün iş modeliydi” diyor.

Ancak yerel ligin zayıflığı ve rekabet eksikliği, oyuncuların standartlarını yükseltmenin önünde engel haline geldi.

Lulenov, “Ayrıca Rusya ve Ukrayna’dan takımların gelip kulübün güzel tesislerini kullanması ve bunun büyük takımlar arasında futbol rekabeti yaratması umuluyordu. Ama istenen şey başarılamadı” diyor

Mevcut takım ise transfer ücretlerinin karşılığını sahada gösterdi. Şampiyonlar Ligi play-off ilk maçında Dinamo Zagreb karşısında galibiyet alan 11 oyuncunun 10’u, henüz 12 ay önce kulübün Avrupa serüvenini tamamlaması sonrası takıma katıldı.