Çeşme Projesi’nde bilirkişi incelemesi yapılacak

Danıştay 6’ncı Dairesi, Çeşme’de 16 bin 624 hektar alanı kapsayan bölgedeki ‘Çeşme Projesi’nin planlarının iptali için Avukat Senih Özay’ın yaptığı başvuruyu gündemine alarak 27 Ekim tarihinde bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Çeşme Turizm Projesi için Resmi Gazete’de 12 Şubat 2020’de yayınlanan planlara karşı Danıştay 6. Dairesi’nde Avukat Senih Özay’ın yaptığı başvuru kabul edilerek bilirkişi atandı. Çeşme’de 16 bin 624 hektar alana kapsayan proje için 27 Ekim Çarşamba günü saat 11.00’de bilirkişi incelemesi yapılacağı duyuruldu.

Avukat Senih Özay, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Bu proje, bölge için büyük tehlike taşıyor. Çeşme’de zaten adım atacak yer kalmazken böyle dev bir proje hayali yanlıştır. Cumhurbaşkanı kararı iptal edilmelidir. Bilim insanları, odalar, barolar bizi teyit etmiştir. O yüzden Çeşme’nin ve tüm Yarımada’nın korunması için mücadele etmeliyiz” dedi.

Bilirkişiler ankara’dan seçildi

Mahkeme bilirkişi olarak; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Ersoy, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Can Bilgin, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Necibe Aydan Sat, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Kamil Yılmaz’ı atadı.