EGİAD ve İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği ile Heykel Sempozyumu

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir kentinin her noktasında geçmişten günümüze hissedilen çok renkli kent kültürüne tanıklık eden mekânlarının başında gelen Kemeraltı’nın ön plana çıkması, tanıtımının hızlandırılması amacıyla İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği ve EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, dernek merkezinde bir araya geldi.

Görüşmede Kemeraltı’nın kalkınması için elinden gelen her katkıyı sunmaya hazır olduklarını belirten EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Kemeraltı ve çevresindeki tarihi, dini, turistik kent değerlerinin asıllarına uygun şekilde canlandırılmasına katkı sağlamak amacıyla EGİAD tarafından restore edilen Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi gibi artı değerleri kazandırmak için üstlerine düşen görev ve sorumluluklara hazır olduklarını ifade etti. Toplantıda EGİAD iş birliği ile İklim Krizine vurgu yapılan bir heykel sempozyumu gerçekleştirilebileceği de görüşülerek, ortak projeler değerlendirildi.

Toplantıya, İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Semih Girgin, Yönetim Kurulu Üyeleri Serhat Gülaylar, Ebru Çamkıran, Hakan Korkuter ve Konak Muhtarı Tamer Yıldırım ile EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Başkan Vekili Cem Demirci, Genel Sekreter Prof. Dr. Fatih Dalkılıç katılım gösterdi.

Toplantıda konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Kemeraltının kendileri için önemli bir bölge olduğuna vurgu yaparak, “Kemeraltı ve çevresinin çekim merkezi olması, canlanması için çalışmalarımız sürüyor. Tarihi Portekiz Sinagog’u EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi restorasyonu ile bu merkezde düzenlediğimiz protokol toplantıları ile bölgeye dikkat çekmeyi başardık. İki kurumun birlikte ortak projeler üreterek bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Semih Girgin ise, bölgeye aidiyet duygusunun arttırılması için çalıştıklarına dikkat çekerek, “EGİAD Kemeraltı için taşın altına elini koymuş. Bölgemizin partnerlerle hareket etmeye, inanmaya ihtiyacı var. İzmir’e olan borcumuzu bu şekilde ödemeye hazırız. Bölgeyi duyurabilmek için bir heykel projesi organize etmek istiyoruz. Projeyi EGİAD ile hayata geçirmek isteriz. 50 sanatçının elinin kalıbıyla hazırlayacağımız heykel ile insan elinden çıkmış iklim krizine dikkat çekmek istiyoruz. EGİAD Heykel sempozyumu kapsamında bu etkinliği birlikte yürütmeyi arzu ederiz” dedi.