Kabil Üniversitesi’ne kadınların girmesi yasaklandı

Taliban'ın Kabil Üniversitesi'ne rektör olarak atadığı Eşref Ghairat, kadınlara 'üniversiteye gelmemeleri' yönünde uyarı yaptı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Afganistan’da Taliban tarafından atanan Kabil Üniversitesi Rektörü, örgütün geçen ay iktidara gelmesinden bu yana Afganistan’da kadın haklarına bir darbe daha indirerek, ”gerçek bir İslami ortam” sağlanana kadar kadınların çalışmak ya da okumak için üniversiteye dönmeyeceklerini söyledi.

Rektör Muhammed Eşref Ghairat, Twitter mesajında, ”Herkese için gerçek bir İslami ortam sağlanmadıkça, kadınların üniversitelere ya da çalışmasına izin verilmeyecek. Önce İslam” dedi.

Ghairat, ülkenin önde gelen üniversitelerinden biri olan Kabil Üniversitesi’ne geçen hafta atandı. Ghairat’ın akademide daha önce deneyimi yok, ancak bir dizi tweet’te Taliban Kültür Komisyonu’nun önemli bir üyesi olduğunu ve El-Hicra Enstitüsü’nü 3 yıl boyunca yönettiğini belirtti.

Kabil Üniversitesi’nin yaklaşık 70 öğretim üyesi, Taliban’ın doktora sahibi Rektör Yardımcısı Muhammed Osman Baburi’yi görevden alması ve yerine Ghairat’ı getirmesinin ardından istifa etmişti. Bu ayın başlarında liseler erkekler için yeniden açıldı, ancak kızlar henüz derslere dönmedi. Taliban liderliğindeki geçici hükümette ise kadın yok.