Sağlık Bakanı Bilim Kurulu’nu dinlemiyor

Edinilen bilgilere göre Bilim Kurulu üyeleri yaklaşık iki aydır bazı meslek grupları için Covid-19 aşısının zorunlu olması gerektiğini belirtiyor. Bakan Koca ise “İkna ederek aşılamanın daha doğru olacağı” savunuyor. Bilim Kurulu üyeleri, Sağlık Bakanlığı'nın birçok konuda pasif kaldığını belirterek eleştirilerde bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, günlük vaka sayıları uzun bir süredir 25 bini üzerinde seyrediyor. Günlük ölüm sayıları da uzun bir süredir 200’ün civarında seyrediyor. Önceki akşam açıklanan verilere göre ise 206 yurttaş yaşamını yitirirken 27 bin 188 yurttaşın testi ise pozitif çıktı.

BirGün’ün edindiği bilgilere göre, Bilim Kurulu üyelerinin büyük çoğunluğu son yaklaşık iki aydır sağlık çalışanları, eğitim emekçileri ve toplu taşıma şoförleri gibi birçok meslek grubu için Covid-19 aşısının zorunlu olmasını önermeye devam ediyor. Bilim Kurulu Üyeleri, birçok ülkenin aşının bazı meslek grupları için zorunlu olduğunu da belirtiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Bilim Kurulu üyelerine, “İkna ederek aşılamanın daha doğru olacağı” yanıtını veriyor ve Sağlık Bakanlığı da zorunlu aşı yerine aşıya özendirecek politikalar uygulamaya çalışıyor.

Hamileler de gündemde

Hamilelerin aşı oranının çok düşük olduğuna ve koronavirüs kaynaklı hamile ölümlerine dikkat çeken Bilim Kurulu üyeleri, hamilelerin aşı oranının arttırılması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın bu konu da pasif kaldığını da belirtti. Bilim Kurulu üyeleri, Sağlık Bakanlığı’nın aşı tereddüdü olanlar için de pasif kaldığı eleştirilerini de yine son toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya iletti. Bakan ise Bilim Kurulu üyelerinin eleştirilerini haklı buldu.