CHP İzmir İl Başkanı: ‘Geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız’

Eğitim sistemindeki sorunlara ilişkin açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız ” dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP İzmir İl Başkanlığı, eğitim sistemindeki sorunlara ilişkin il binasında bir basın açıklaması düzenledi.

Eğitim sistemindeki sorunlara değinilen açıklamada, CHP iktidara geldiği takdirde eğitimde izlenecek yol haritası açıklandı. Açıklamayı CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel yaparken toplantıya CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP ilçe başkanları da katıldı.

AKP iktidarının, ülkenin içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığı alanların başında eğitimin geldiğini söyleyen Yücel, “19 yıllık AKP iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği Covid-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır. Türkiye, Covid-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştır. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dâhil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır” diye konuştu.

Eğitim politikası, Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür

CHP olarak bir toplumun geleceğinin eğitime bağlı olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayan Yücel, “Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.’ Bugün maalesef Saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gereklerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız” şeklinde konuştu.

Yücel sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız.”