Yayladaki Atatürk’ün muhteşem hikayesini duydunuz mu?

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kozak Yaylası’nda, Öğretmen Süha Şen’in fikriyle ortaya çıkan ve birçok kişinin özverili çalışmasıyla meydana getirilen Atatürk heykeli, görsel bir şölen sunuyor.

Kozalak Yaylası’nın bir yanı İzmir Bergama, diğer yanı Balıkesir Ayvalık’a dayanıyor. Fıstık çamları arasında granit bir kayanın üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü oturmuş, sol elinin altında ise sanki daha az önce bitirmiş gibi duran kitaplarıyla çevresine bakınırken görürsünüz. Bin metreyi aşan yükseklikte, çam ormanı içinde, Türkiye’nin bu en farklı, en sıra dışı anıtını kim nasıl yaptı diye düşünürsünüz.

Atatürk ilke ve devrimlerine sıkı sıkıya bağlı Öğretmen Sühan Şen, Almanya’da yaşamını sürdürürken tatillerini ülkesinde, memleketinde geçirdi. Doğa harikası dağları, yaylaları, ormanları gezdi. 2000’li yılların başlarında bir gün Kozak yaylasında gezerken bu granit kaya ile karşılaştı. Çam ağaçlarının arasındaki kayayı bir kaide olarak hayal etti, “Bu kaidenin üzerinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir anıtı ne güzel durur” diye düşündü.

Bu büyülü atmosferdeki Atatürk Anıtı düşüncesinin heyecanlandırdığı Şen, sorup soruşturup kayanın bulunduğu arazinin sahibi Bağyüzü köyünden Yücel Koray’a ulaştı. Hayalini, amacını gerçekleştirmek için kayalığın bulunduğu alanı almak istedi. Dağ başındaki bir kayalığı neden almak istediğini soran Bağyüzü sakini Koray’a düşüncesini anlattı. Aldığı “Böyle bir amaç için senden para alamam. Anıt için ne kadar yer lazımsa al” yanıtı ona en büyük heyecanı, tarif edilmez duyguları yaşattı.

Öğretmen Sühan Şen’in hayalindeki projeyi gerçekleştirmek için o kayadaki kaideye yakışacak, görenleri gururlandıracak bir heykeli yapacak ismi bulması gerekiyordu. Araştırdı, soruşturdu. Türkiye’de birçok ilde Atatürk, yüze yakın şehitlikte heykelleri bulunan Prof. Dr. Tankut Öktem’e ulaştı. Kayayı, bulunduğu alanı anlattı. Öktem karşısındaki heyecanlı öğretmeni görünce, heykeli ücretsiz yapacağını, böylesine güzel bir projeye katkıda bulunmaktan mutluluk duyacağını söyledi. İlk fırsatta gidip granit doğal kaideyi gördü. Ardından Atatürk’ü, golf pantolonlu spor takım giysisi, başındaki kasketiyle o kayanın üzerine oturmuş, elini üst üste dizilmiş beş kitaba dayanmış olarak dinlenirken tasarladı.

Ulu Önder’i anlatacak Milli Mücadele, Cumhuriyet, Devrimler, Bilim ve Sanat ile Nutuk kitaplarını adları uzaktan okunabilecek büyüklükte harflerle yazıp sol elinin altına dizdi. Eser tamamlandıktan sonra da kayanın bir kenarına, Sühan Şen’in “Şaşırma ey yolcu! Dâhiler her an yalnızdırlar. Onları ölümsüz yapan düşünceleri ve eserleridir” sözlerini kazıdı.